Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кмет и премиер обсъдиха изграждането на язовир „Ракочевица“

Кмет и премиер обсъдиха изграждането на язовир „Ракочевица“

18.03.2025
Кмет и премиер обсъдиха изграждането на язовир „Ракочевица“

Кметът на Симитли Апостол Апостолов обсъди с министър-председателя Росен Желязков изграждането на язовир „Ракочевица“, съобщава БТА.

Кметът обоснова необходимостта от изграждане на язовира предвид климатичните промени и нарастващата необходимост от действия, във връзка с проблеми с водоснабдяването, които се очертават в бъдеще.

Премиерът Росен Желязков е изразил готовност правителството да съдейства за реализирането на мащабния проект, като е приел идеята за изграждането на язовира и изразил подкрепа за работата в посока проектиране и строителство на съоръжението, допълниха от Община Симитли.

Предвид важността от изграждането на язовир „Ракочевица“ и значението на това съоръжение и за съседната на Симитли община – Благоевград, министър-председателят е изразил готовност за последващи срещи, в които да вземе участие и Методи Байкушев, кмет на Община Благоевград.

От общинската администрация припомниха, че в края на януари тази година Апостол Апостолов е обявил, че по негова инициатива предстои сформиране на инициативен комитет за възобновяване на проекта за яз. „Ракочевица“. Първа стъпка в тази посока бе подготвителна среща между кметовете на двете общини заедно с хидроинженери, Водоснабдяване и канализация ЕООД (ВиК) експерти и проектанти, работили по различни фази на проучването, проектирането и изграждането на тунелите за съоръжението.

/МБ/