Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Кърджали представя богатството на Родопите в залите на Парламента

Кърджали представя богатството на Родопите в залите на Парламента

13.09.2023
Кърджали представя богатството на Родопите в залите на Парламента
Източник: Снимки: БТА

В Народното събрание бе открита изложбата „Бранд Родопи“, с която Общество „Културно наследство“ (Европа Ностра България) представя чудесата на Свещената планина.

Красотата и мистичността на Перперикон е представена със специален макет, с който Община Кърджали отправя покана към  всички народни представители заедно  стъпало по стъпало да изкачат и да се докоснат  до древните цивилизации, оставили следите си по хълмистите склонове на сакралната планина.

„Перперикон е символ на духовност, култура, антична история и много мистики. Кърджали е символ на толерантност, съпричастност и заедност“, сподели кметът на Община Кърджали и заместник-председател на УС на НСОРБ доц. Д-р Хасан Азис.

Председателят на Народното събрание Росен Желязков, депутати от всички политически сили, представени в парламента, кметове и дипломати участваха в откриването на изложбата. Тази изложба е пример, тя показва, че Чудесата на България, като част от Бранд България започват с Чудесата на Родопите. А те не са просто географско понятие, обърна се към присъстващите шефът на парламента Росен Желязков. По думите му Родопите имат символно значение за българския дух. Те се отличават със своята близост до Бога, но не по височина, а по усещане“, каза Желязков.

Той приветства Общество „Културно наследство“ затова, че прави всичко възможно да популяризира съкровищата на българския дух като част от европейската културна съкровищница. Надявам се тази традиция да продължи така, че Бранд България да достигне до всички чужденци и гости на нашата страна, подчерта председателят на Народното събрание.

Събитието бе съпътствано от изпълнения на родопски каба гайди и песнопения и от кулинарно представяне на региона.