Община Мездра публикува на интернет страницата си материал по темата за нуждата и ползите от разделното събиране на отпадъци. В него се дават отговори на въпроси, които обичайно гражданите поставят: колко често се събират цветните контейнери, вярно ли е, че един камион събира отпадъка от всички контейнери, къде отиват изхвърлените в цветните контейнери отпадъци, кой извършва разделното събиране и колко плаща общината за услугата, рециклирането ли е най-доброто решение.
На въпроса защо да разделяме отпадъците, от общината отговарят: защото спестяваме природни ресурси, намаляваме депонираните отпадъци и разходите за тях, пестим енергия и намаляваме замърсяването. Част от отпадъците могат да бъдат рециклирани и използвани отново. Те са ценен ресурс. Ако рециклируемите материали бъдат изхвърлени в цветните контейнери, ще намалее общото количество в металните и пластмасовите контейнери, а оттам и разходите за операции по тях в депото. А тези разходи са част от калкулацията за такса „Битови отпадъци“.
С материала може да се запознаете тук: https://www.mezdra.bg/?p=68755


png.png)






