Историческият музей в Попово е регистриран като социално предприятие, обяви директорът Владимир Иванов на традиционната годишна пресконференция. Пред журналисти в Националния пресклуб на БТА в Търговище той отчете дейността на музея за 2024 г. и очерта основните намерения и предизвикателства за предстоящата 2025 г.
Владимир Иванов каза, че 2024-та година е била изключително успешна за Историческия музей в Попово и направи хронологична справка за свършеното. Първото голямо постижение на културната институция е било още през февруари, когато музеят е вписан като пълноправен член на инициативата „Стоте национални туристически обекта“. Скоро след това е отчетено рязко увеличение на броя на посетителите, отбеляза той.
През април се реализира първото задгранично представяне на музейна „От киноцентъра до музейната витрина“. По повод Европейския ден на музеите през май в Поповския музей е експонирана реплика на Панагюрското златно съкровище, която привлича особено силен интерес сред хора от цяла Североизточна България, отбеляза Иванов. По негови думи посетителите са останали впечатлени и от постоянната експозиция на музея, която „по човешки начин представя историята“, каза той.
Владимир Иванов коментира и успешните проекти, реализирани на крепостта Ковачевско кале, финансирани от Министерството на културата за общо близо 100 000 лв. „Толкова пари за археология в Попово не са влизали“, каза той.
С финансиране в размер на 20 000 лв. от общинския бюджет в Попово са започнали разкопките на нов обект в местността „Бузалъка“ край село Кардам. Там е разкрита антична пещ – една от малкото в България, с наличие на много образци на античната керамика. Към момента в Поповския музей очакват оценката на специалист по антична керамика.
С финансиране от 50 000 лв. ще бъдат дигитализирани културните ценности от фонда на музея. Партньор по проекта е националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
Пред журналистите Владимир Иванов заяви, че Историческият музей в Попово ще е първият музей в страната, регистриран като социално предприятие от Министерството на труда и социалната политика. По този начин ще имаме възможността да назначаваме нови хора, които да подпомагат работата ни при облекчена процедура, каза той. Културната институция има опит при осигуряването на заетост на хора с увреждания и от уязвими групи. По програми за заетост към Агенцията за хората с увреждания към момента в музея работят четирима души, каза директорът на Историческия музей.
/МБ/


png.png)






