Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Художествената галерия в Казанлък с публичен отчет за дейността си

Художествената галерия в Казанлък с публичен отчет за дейността си

14.02.2024
Художествената галерия в Казанлък с публичен отчет за дейността си

Екипът на Художествената галерия в Казанлък ще направи публичен отчет на извършените през изминалата година дейности. Това ще стане по време на лекцията, озаглавена “За посоките на галерията”, която ще се състои на 17 февруари. В рамките на срещата ще бъдат очертани и посоките за развитие на институцията и нейните филиали през настоящата година, ще бъдат представени и акцентите в изложбения план. 

Представянето е част от политиката за прозрачност, която галерията следва в своята дейност. “Ще споделим за множеството трудности, през които преминахме, но няма да отминем и всички онези моменти, в които заедно успяхме да покажем, че популяризирането на изключителното ни културно наследство е сред най-належащите и смислени посоки, които да следваме”, посочват организаторите.

„Още когато ме назначиха като директор, аз настоявах на две много важни за мен думи – едната е „прозрачност“, а другата е „съвремие“. Смея да твърдя, че съвремието бавно започва да пристъпва в залите на галерията и през изложбите, и през образователните инициативи, които се опитваме да прокараме като програма. Относно „прозрачността“ – хората вече имат възможност да разберат как се работи в нашата музейна институция и по какъв начин се избират изложбите, които представяме от новия правилник за устройството и дейността на галерията“, обясни за БТА директорът на галерията д-р Пламен Петров. 

След почти 17-годишно прекъсване, през януари екипът на Художествената галерия в Казанлък реализира първата си откупка на художествена творба за колекцията на институцията. С нея се полагат и основите на фонд “Съвременно изкуство”. Направена е пълна реорганизация на постоянната експозиция, а пространството, в което се съхранява фондът на институцията, стана видимо за публиката. 

По инициатива на директора, от 2022 г. е активна образователна платформа „Събота в галерията“ – срещи и беседи по различни теми. Част от инициативата е лекционният цикъл „История на изкуството за всички“.