Общината откри процедура за избор на проектант за площадка за събиране, временно съхранение и третиране на строителни и едногабаритни отпадъци. В общинския бюджет за 2024 г. са предвидени 32 000 лева за проектиране. Планът е до края на годината да има проект и да се търси финансиране за самото изграждане.
Идеята е да се изгради общинско депо, където при минимални цени граждани и фирми да могат да изхвърлят строителни отпадъци, както и ненужни вещи от бита. Дългосрочната цел е да се ликвидират микросметищата в града, а в същото време да се намали и количеството отпадък, извозвано на регионалното депо в Шереметя. Избраното място е в района, където преди няколко години имаше база за събиране на строителни отпадъци.
На планираната площадка ще има машина за раздробяване на строителните отпадъци, като получените материали могат да се използват за изграждане на насипи и подосновни пластове в пътното строителство, временни пътища и работни площадки, за изпълнение на вертикални планировки и обратни насипи около сгради и т.н.
Във временното депо ще се извършва и сортиране и разкомплектоване на всички други отпадъци – мебели, дограми, изолации и т.н. Това, което може да се рециклира, ще се предава на съответните организации и само малка част ще отива на сметището.


png.png)






