В Лом започва 16-ото издание на Фестивала на любителските театри на името на Кръстьо Пишурка. То е под знака на 200-годишнината от рождението на видния учител, театрален деец, преводач, поет и народен будител, първия български режисьор и най-големия просветител на Северозапада. Кръстьо Пишурка поставя Лом сред пионерите на читалищното дело в България. Той осъществява първото театрално представление в града и второ за страната - "Многострадална Геновева". Както всяка година, фестивалът се предшества от поднасяне на венци и цветя пред паметника на големия ломчанин и слово за живота и делото му.
Тази година деветнадесет театрални състава от Суворово, Алфатар, Ботевград, Белоградчик, Раковица, София, Сопот, Брезово, Исперих, Самоков, Костинброд, Драганово, Пазарджик, Телиш, Златица, Габрово, Ябланица, Белене и Лом ще представят 21 спектакъла. Първата постановка е „Огнивото” на Николай Априлов, по мотиви от едноименната приказката на Ханс Кристиян Андерсен. Домакините от НЧ „Постоянство“ ще представят премиерния си спектакъл – мюзикъла „Службогонци“ от Иван Вазов.
Театралната седмица ще продължи до 1 октомври, когато ще бъдат обявени и наградите. Всички представления ще се играят в читалище НЧ „Постоянство”.
Ломският театрален фестивал се организира от НЧ “Постоянство” и се финансира от Община Лом.


png.png)






