Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Допълнителни мерки за обезопасяване на рискови пешеходни пътеки извършва Столична община

Допълнителни мерки за обезопасяване на рискови пешеходни пътеки извършва Столична община

23.06.2025
Допълнителни мерки за обезопасяване на рискови пешеходни пътеки извършва Столична община
Източник: Столична община - интернет страница

Съвместна група от експерти на Столична община и отдел „Пътна полиция“ при СДВР са извършили огледи на рискови пешеходни пътеки на територията на Общината и са набелязани допълнителни мерки за тяхното обезопасяване, по нареждане на кмета на СО Васил Терзиев.

Дейностите вече се изпълняват на няколко от пешеходните пресичания в града. Мерките, са определени след анализ на пътната ситуация и трафика. Целта е да се повиши пътната безопасност в града и да се намали риска от инцидентни, защото животът и здравето на хората са най-важни, е подчертал кметът Васил Терзиев.

Пешеходните пътеки са на булевардите „Ломско шосе“, „Тодор Александров“, „Гоце Делчев“, „Черни връх“, както и на ул. “Филип Аврамов“, ул. “Самара“ и други. Предвижда се да бъде поставено LED осветление, където липсва, или да се подсили съществуващото. Ще се положи нова маркировка, а на някои места – гъвкави антипаркинг стълбчета преди и след пътеката.

Ще бъде възложено изграждането на пешеходна светофарна уредба на мястото на съществуващата пешеходна пътека на бул. „Гоце Делчев“ при ул. „Хубча“. За нея е изготвен проект.

Предвижда се изграждане на две изкуствени напречни неравности тип „възглавница“ преди съществуващата пешеходна пътека на бул. „Д-р Г. М. Димитров“ при ул. „Апостол Карамитев“ в посока бул. „Симеоновско шосе“ и в посока ул. „Никола Габровски“.

Нова маркировка тип „Зебра“, с бяла боя със светлоотразителни перли, ще бъде положена на съществуващи пешеходни пътеки на бул. „Ломско шосе“ при ул. „Сава Филаретов“, ул. „Тодорини кукли“ при ул. „Хан Севар“ и др., както и кръгово кръстовище – "Околовръстен път" и бул. „Черни връх“ и на „Площад на авиацията“ и др.

Определени са и локации, на които ще бъдат поставени 21 камери за скорост. Общината подпомага отдел „Пътна полиция“ при СДВР, която има правомощия да контролира камерите за скорост, като ще подготви необходимата документация и ще възложи изпълнението.

 






/МЯ/