Столичната община надгражда системата за разделно събиране на отпадъци за обособяване на "зелени острови" в кварталите.
Първите "зелени острови" за разделно събиране на отпадъци от домакинства като пластмаса, хартия, метал и стъкло, както и хранителни отпадъци в София, са реализирани по пилотен проект в район "Надежда". В резултат на инициативата драстично е намаляло количеството общ смесен отпадък за домакинствата.
В квартал Надежда вече има 10 "зелени острова". Район Овча купел последва този пример, там миналата година са изградени още 5 "зелени острова". В инициативата се включват и кварталите Връбница и Илинден, в които се предвижда да бъдат изградени още 5 "зелени острова".
В 100 процента от столичните училища и детски градини е създадена система за разделно събиране на отпадъците. Изградени са "зелени острови" в два от столичните университети.
Интервю по темата за БНР даде Десислава Билева – заместник кмет на Столична община по направление "Зелена система, екология и земеползване". Чуйте подробности.


png.png)






