Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Бургас беше домакин на Форум "БГ Туризъм - Лято 2023"

Бургас беше домакин на Форум "БГ Туризъм - Лято 2023"

19.05.2023
Бургас беше домакин на Форум "БГ Туризъм - Лято 2023"
Източник: БТА

Посланията, които туристическия сектор трябва да излъчи за летния сезон през тази година, са "Стойност, сигурност и стабилност". Около това се обединиха близо 120 представители на туристическия сектор, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ Туризъм – Лято 2023", който се проведе в Бургас по инициатива на Българската телеграфна агенция (БТА). 

Община Бургас подготвя интересен проект за летен археологически кампус на територията на минералните бани. Това съобщи кметът на общината-домакин Димитър Николов и уточни, че за този проект общината вече има подкрепа на четири водещи университета в Европа за съвместни лагери със техни студенти и научни ръководители. Николов подчерта, че базата може да се ползва целогодишно и ще използват и качествата на минералната вода. Кметът посочи, че общината е инфраструктурно подготвена за предстоящия сезон. Той припомни, че в експлоатация е влязла северната обходна дъга на града, която ще улесни трафика към летището и Слънчев бряг, и ще даде алтернативни маршрути в посока Созопол.

Туристическата ни инфраструктура също е готова за летния сезон, каза още Николов. Той обясни, че морските корабчета на територията на общината са преминали техническото обслужване и имат сертификати за плаване в Бургаския залив. Кметът допълни, че търсят партньорство със съседни общини, за да разширят атрактивността на морския летен превоз, защото туристите го търсят непрекъснато.

Цялото изказване на Димитър Николов: ТУК.

 

Очакванията ни са да стигнем поне до 4,6 милиона посещения на туристи през летния сезон на 2023 г., което очакваме да бъде поне 5 процента над летния сезон на предпандемичната 2019 година, заяви заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. "Имаме всички основания да се гордеем и да стъпим на реални постижения през изминалата година с новина, че зимният сезон 2022-2023 е най-успешният досега. Посрещнали сме над 1,9 млн. туристи, което означава 25 процента повече спрямо миналия зимен туристически сезон 2020-2021 година и 23 процента над предпандемичния зимен сезон от декември 2019 до март 2020 година", каза Ирена Георгиева.

Тя посочи, че се водят разговори с Министерството на околната среда, за да се намери оптимално решение за начина на стопанисване на плажове и използването на техника за поддръжката им. По думите й се работи активно и за промяна на наредбата за водно-спасителната дейност. С проблема е ангажирано министерството на здравеопазването и е създадена работна група, която би могла да излезе с решения до края на настоящата година. 

Част от бежанците от Украйна, които са настанени в Община Приморско, вече работят в туристическия бранш. Това съобщи днес кметът на общината Димитър Германов. През последните три години, две от които в пандемия и една на война и постковид, се справихме - имахме летен сезон в криза, но работихме съвместно с държавни институции, местна власт и частен бизнес, каза още кметът. Според него благодарение на тази обща политика са постигнати резултати, които не са никак лоши. Реално погледнато 2020 и 2021 година бяха със сравнително добри резултати, най-вече благодарение на българския турист, каза Германов.  Кметът повдигна въпроса за информацията за времето в националните медии. 

Цялото изказване на Димитър Германов: ТУК.

Странджа планина разполага с огромен потенциал за развитие на климатолечение. Най-големият природен парк и крайбрежните територии могат да се превърнат в център за подобен вид здравен туризъм в страната, но е нужно да се направи още за изграждането на цялостна концепция в тази връзка. Това коментира Яница Динева, представител на Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм (БАКЗТ) и СТТА "Обединение Бъдеще за Туризма", по време на форума "БГ Туризъм - Лято 2023". Динева отчете като положителна стъпка за "изсветляване" на туроператорския сектор започналите междуинституционални проверки срещу нелицензирани превозвачи и оператори.

Командироване на над 350 служители на Министерството на вътрешните работи (МВР) от вътрешността на страната в черноморските курорти, отваряне на трафика от юг към Бургас, както и осигуряване на преводачи за някои от черноморските общини. Това са част от действията, които местните органи на реда предприемат с оглед осигуряването на сигурността и спокойствието на гражданите и гостите през сезона. Те бяха представени от Калоян Калоянов, директор на Областна дирекция на МВР Бургас. "За целия сезон те ще са общо 355 човека, като стартираме от 19 юни с Община Несебър. Малко по-късно и в останалите общини също ще има командировани служители", заяви той. За поредна година ще има и съвместни патрули с полицейски служители от Румъния на територията на Слънчев бряг и от Чехия - на територията на Приморско. Водят се преговори и за евентуални съвместни дейности през летния сезон със служители на полицията от Германия, както и от Великобритания.

Регионалната здравна инспекция в Бургас ще направи всичко възможно за гладкото протичане на летните месеци в морските ни курорти по Южното Черноморие. Подписаното споразумение с УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" за допълнително командироване на спешни лекари в новоизградените центрове за Спешна помощ в Царево, Созопол и Приморско ни дава надежди, че ще се справим много добре. Това коментира директорът на Регионалната здравна инспекция в Бургас д-р Георги Паздеров. Той обяви, че през целия летен сезон инспекцията ще извършва проверки за чистотата на морската вода. "КОВИД-19 свърши и ние трябва да използваме всички следващи хубави дни, които ни предстоят по Южното Черноморие. "Имаме най-чистите плажове и това се вижда. Два пъти всеки месец изследваме водите. И това лято ще бъде така", каза още д-р Паздеров.

Събитието в Бургас бе третото издание от инициативата на БТА за форуми, които се провеждат два пъти всяка година - в началото на летния и зимния туристически сезон. Една от основните цели е да бъдат обсъдени посланията при представянето на България зад граница през предстоящия сезон. Първата подобна дискусия беше организирана през юни миналата година във Варна преди откриването на летния туристически сезон, втората в Банско през ноември преди зимния сезон.