От 4 до 9 август се проведе 26-то издание на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев" в първия планински курорт на Балканите - Боровец, община Самоков. Фестивалът се наложи като емблема на джаз музиката в България и любимо събитие за много български и чуждестранни звезди и туристи.
На официалното откриване присъстваха кметът на община Самоков Владимир Георгиев, д-р Татяна Илиева, артистичен директор на фестивала, Виктор Стоянов- заместник-министър на културата и Илин Димитров, съветник на президента по култура, образование и туризъм.
„Щастлив съм, че международен джаз фестивал „Д-р Емил Илиев” намери своя дом тук и се утвърждава като традиция в богатия културен календар на община Самоков. Тук историята, която дава аристократичния облик на курорта, е преплетена с природните дадености и дава една неповторима атмосфера, с която се надявам да се заредите всички вие.” – каза в обръщението си кметът Владимир Георгиев. Той благодари на д-р Татаяна Илиева за доверието и усилията за утвърждаване на форума, чрез качествена музика и световноизвестни изпълнители.
„Това, което ни предстои, е да работим за визията на България в най-добрата ѝ светлина, за това, което обединява хората и ни кара да се чувстваме горди – културата, изкуството, науката, музиката, туризмът и иновациите, каза д-р Илиева.

Организаторите, в партньорство с Община Самоков, зарадваха меломаните с богата програма, включваща множество изпълнители от България и чужбина.
По традиция, събитието беше открито от Бигбендът Благоевград със солисти, който отбелязват тази година 30-годишно активно участие на сцената. Специален гост беше талантливата Жаклин Таракчи, победителка във формата “Гласът на България.
Композиторът Ангел Котев поднесе специална изненада – химн на Джаз фестивала, както и пиесата „Музикална емблема“. Произведението е написано в памет на Доктора и оттук нататък ще придружава програмата на събитието.
В рамките на програмата публиката посрещна братя Владигерови (Австрия), Zone C;“Джазаница”; Михаил Йосифов&Новините в джаза, Васил Петров, „Дърти пърчис“; Надя Тончева с новия ѝ проект „Бразилиадо“. С разширено жанрово и стилово участие присъстваха банди като Калибърти, Майк Сакс. Манал Ел-Фейтури потопи гостите в музикалния свят на Уитни Хюстън, съпроводена от групата VSOP. За първи път в България свириха в квартет най-известните не само в Германия братя Васерфур. Специално за джазмените участие във феста взеха секстетът от Индия 4th Element, британска група „Мат Бианко“, Роберто Фонсека с неговия 10-членен бенд, виолончелистката Линда Манчева и много други музикални изненади.
Специален гост на феста беше писателят Георги Господинов, носител на една от най-престижните литературни награди – международния “Букър”. Българският автор и преводачката на книгата му „Времеубежище“ Анджела Родел получиха специални отличия на името на д-р Емил Илиев за приноса им в областта на културата.
Кметът на Община Самоков Владимир Георгиев получи награда на името на д-р Емил Илиев по време на последната вечер от Международния джаз фестивал.
„Искам да благодаря на всички вас, защото, ако не бяха тези усилия на всички видими и невидими хора, седящи зад пултовете, този прекрасен фестивал нямаше да бъде факт, а всички ние го правим заради публиката, защото тя е най-важна“, каза кметът в словото си.
Роберто Фонсека също бе отличен за приноса си в популяризирането на българската фолклорна музика от джаз феста "Д-р Емил Илиев" Това е важен момент в историческите отношения между Куба и България", каза от сцената в Боровец посланикът на Куба у нас Мариета Гарсия Хордан.
Видео от събитието вижте:



















png.png)






