На последното си заседание Общинският съвет в Плевен отхвърли годишната програма за развитието на читалищната дейност в общината. Тази програма е основа и за разпределението на бюджетната субсидия, която надхвърля милион и 400 хиляди лева. В подробна кореспонденция от Плевен БНР изяснява различните аспекти на казуса.
В община Плевен има 36 читалища. Министерството на културата субсидира 106 бройки с 1 311 591 лева. На последната сесия на Общинският съвет Свилен Атанасов предложи да не се приема програмата и съветниците го подкрепиха.
"Години наред съществува пошла практика да се откриват читалища, които не извършват никаква дейност“ – споделя той пред БНР и продължава: „От предложението, което беше внесено за приемане стават видими няколко неща: първо, има читалища, които нямат библиотечен фонд и втората част е календарният план за мероприятия. Тези 36 на брой читалища са „прихванали“ всички възможни религиозни, официални, национални празници и са индикирали, че по време на тези празници кипи трескава дейност, което не е така“. Според Атанасов проблемът е в Закона за народните читалища и липсата на контрол върху функционирането им.
"С оглед на всичко това не беше нормално и не беше резонно за пореден път Общинският съвет в Плевен да одобри такава, писана на системата „копи-пейст“, програма", мотивира отказа той.
"Проблемът е много сериозен. Общинският съвет на града с това си решение показа един морален ангажимент", подчертава общинският съветник.
"Това е прецедент в историята на българските читалища", категорична е Стефка Григорова, директор Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Плевен. По думите ѝ не е нормативно регламентирано от Министерството на културата какви са правомощията на общината и длъжна ли е тя да приеме програмите, които предават читалищата, както и има ли право да ги върне за доработване, "а за контрол е немислимо да се говори".
"Законът за народните читалища им дава възможност да превърнат свободната си дейност в слободия. Общината няма право да се меси по никакъв начин в планираната дейност за предстоящата година. Това е един парадокс. Субсидията за читалищата се разпределя още януари на базата на отчетите. Съгласно Закона за народните читалища програмата, за която са необходими тези средства, се приема едва април от общинските съвети. Това е наистина безумие", коментира Григорова.
"Може би Община Плевен е една от малкото, да не кажа единствената, която отне общинска собственост на читалища с доказано нищоправене. На читалища, които бяха "абонирани" за банкоматите, за да получават държавната субсидия."
На 19 май предстои поредната такава процедура за доброволно предаване на сградата на читалището в село Николаево, която е общинска собственост, но "не се знае къде се намира ключът на това читалище", съобщи още Григорова.
Това трябваше да се случи отдавна, смята Ивайло Атанасов, председател на най-голямото и най-старото читалище "Съгласие 1869 година". Читалището нееднократно е давало индикации, че нещата не са добре – под формата на сигнали, под формата на дебати, с канене на народни представители. "Това е нормален завършек на нищоправенето в продължение на години. Сега е много интересно какво правим, защото с това решение на Общинския съвет, ние сме извън закона. В Закона е императивно записано, че до 30 април трябва да бъде приет тази програма. Как ще постъпи в създалата се ситуация областния управител? Ще върне ли за преразглеждане решението на Общинския съвет? Изготвената годишна програма на читалището не може да бъде приета, защото по нея вече има отказ. Наново ли ще бъде правена програма за дейността? Изцяло кучето е заровено в Закона за читалищата. Аз твърдя, че поне 14-15 сигнала са подадени в Министерството на културата за груби нарушения по отношение на читалищата. Реакция нулева. Дават се едни отчети, които отиват там. Кой ги чете тези отчети?"
Близо 4 000 са читалищата у нас и стои въпросът колко от тях са фиктивни, отбелязва Атанасов и дава пример с това, че до Освобождението те са били 128.
"Министерството на културата през всичките тези години, как не можа да им светне не червена, някаква зелена лампичка, че има проблем и то много сериозен? Проблемът е в Закона за народните читалища и в механизма за разпределението на субсидията. На пръв поглед всичко е много демократично: по един представител от всяко читалище участва в разпределянето на отпуснатата от държавата субсидия. Общината не може да бъде винена в нищо, защото тя се превръща в пощенска кутия и нищо повече."
Има разумно предложение за категоризация на читалищата - на такива с национално, регионално и местно значение, изтъква още той.
"Нямам обяснение защо Министерството на културата неглижира този огромен проблем", допълва и Стефка Григорова, директор на дирекция в Община Плевен.
Автор на информацията и интервютата е кореспондентът на БНР в Плевен Латинка Светозарова.


png.png)






