Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Банско и Якоруда участват в проект на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство

Банско и Якоруда участват в проект на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство

17.05.2024
Банско и Якоруда участват в проект на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство

Регионалният център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа в София е част от мрежата центрове на световната организация с основна задача да опазва и помага на държавите да изграждат своите политики по отношение на опазването на живото наследство. „Това е признание за нашата дългогодишна културна политика, която подкрепя и опазва наследството  ни и по тази причина София,  България са избрани за център на този процес“, сподели за Радио Благоевград Мирена Станева, експерт в центъра. Тя разказа, че в партньорство с общините Банско и Якоруда е започнало реализиране на проект за международен младежки обмен на опит в сферата на опазването и съхранението на нематериално културно наследство. В седмицата от 13 до 20 май 2024 година Банско домакинства на първата от поредицата срещи с участието на 25 младежи от пет държави - България, Румъния, Гърция, Сърбия и Северна Македония. „Това е споделена мисия за опазването на културното наследство и се надяваме повече млади хора да  бъдат включени“, пожела Мирена Станева.

На 17 май 1956 година България е приета за член на ЮНЕСКО -  организацията на ООН за образование, наука и култура. Нашата страна фигурира в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО с уникални  паметници на културата и природни обекти. В периода 2009 – 2017 година генерален директор на ЮНЕСКО  е българката Ирина Бокова.