Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Общините днес

Начало | Общините днес | Българските общини ще отбележат Международен ден на младежта на 12 август

Българските общини ще отбележат Международен ден на младежта на 12 август

11.08.2023
Българските общини ще отбележат Международен ден на младежта на 12 август

През 1999 година Общото събрание на ООН обявява 12 август за Международен ден на младежта. Министерство на младежта и спорта популяризира тази дата с организиране на мероприятия, насочени към младите хора в България. Отбелязването на този празник е от особено значение за прилагането на младежката политика на национално и местно ниво, както и за представяне на дейността на министерството, насочена към младежите в страната. Всяка година българските общини се включват в Международния ден на младежта, като организират тематични събития. Тази година темата на международната инициатива е „Зелени умения за младежта: за устойчив свят“.

В София Министерството на младежта и спорта ще отбележи деня с младежко изложение, спортни демонстрации и концерт в София. Събитията ще се проведат в Южен парк 2, на сцената на Sofia Summer Fest и пространството около нея на 12 август от 16.00 до 22.00 часа. Входът е свободен. Честването ще стартира с изложение на младежки организации, които ще имат възможност да представят дейността си и да се включат в дискусия с експерти на ММС и Столична община, свързана с младежките политики в страната. За любителите на спорта са организирани демонстрации по брейк, ушу и зумба. Посетителите могат да се включат и в открити тренировки по бадминтон, както и да се забавляват с настолни игри. Празникът ще завърши с концерт с участието на група "Остава" и Папи Ханс.

 Община Стара Загора организира куиз за младежи от 16 до 25 годишна възраст. Ще се проведе в кафе „Хамелеон“ от 19:00ч. Организаторите съобщават, че максималният брой на отборите е 6, като всеки отбор може да бъде с до шест участници. При запълване на местата, записванията ще бъдат преустановени. Куизът ще се проведе в няколко кръга, с въпроси от отворен и затворен тип, на различни теми. Първите три отбора, събрали най-много точки, ще получaт награди за представянето си. Участието се гарантира с предварителна регистрация в ТИЦ.

Фестивал на популярни световни субкултури "Меч и магия" ще се проведе в община Бургас, по организация на Младежкият международен център в града. Целодневният фестивал ще акцентира върху две от най-популярните съвременни приключенски игри: Dungeons & Dragons ("Подземия и дракони") и ЛАРП (съкращение от „Live Action Role Playing“ - бел.а.), което е форма на на ролева игра на живо. В програмата на "Меч и магия" ще бъдат включени различни етапи от двете игри. В паралелните сесии ще могат да участват както опитни играчи, така и начинаещи почитатели. Мястото на провеждане е Морската градина в пространството между открита сцена "Охлюва" и Гъбката. За финал екипът на Младежкия международен център организира флашмоб на терасата до Културен център „Морско казино“.

Тази година, за да отбележи деня, Младежки център - Добрич организира събитие "Трибуна на младите" в 2 последователни дни по инициатива  на Емир Фетбиев и Джани Салиев в Добрич и Плачи дол. „Ние искаме да чуем мнението на младите хора – то е важно и значимо за всички!“ е посланието на събитието, като първото се проведе на 9 август и даде възможност на много млади хора с различни интереси да споделят от какво се вълнуват. Младежите изразиха своята позиция по темата, като изрисуваха тениски и я споделиха на трибуната.

„Достъпът до реновирания общински басейн в Кърджали през целия ден в събота ще бъде с вход свободен за младежи от 7 до 77 години. Кристално чистата вода на басейна Ви очаква - спортът е здраве, още повече когато условията за него са добри! Честит празник на всички младежи – и по години, и по дух!“ е апелът на кмета на Кърджали Хасан Азис по повод отбелязването на Международния ден на младежта.

Община Кюстендил кани младежите на възраст от 15 до 29 години да посетят безплатно на 12 август културните институции на територията на общината. Част от инициативата са Художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора" и всички експозиции на Регионален исторически музей "Акад. Йордан Иванов".

От 17.00 ч. на малката сцена в парк „Рила“ ще се проведе пърформанс, по повод инициатиеата. Организатори на събитието са Община Дупница и Арт Ателие „Дон Кези“. В концертната програма участие ще вземат Вокален състав „Арт Поп“, с ръководител Таня Камбурова, възпитаници от клуб по цигулка на г-жа Августина Георгиева, танцов клуб „Фантастик Данс“, с ръководител Димитър Георгиев и музиканти от Музикален център Благоевград, с ръководител Деница Веселинска. Талантливите художници от Арт Ателие „Дон Кези“ ще рисуват по време на цялата програма, под звуците на музикалната програма.

Събитията в община Шумен ще се проведат в два поредни дни – на 12 и 13 август (събота и неделя) в парка около Младежката сфера. Входът за зрители е свободен. Първото събитие е в събота, 12 август и започва от 19.00 часа с латино парти от Денс клуб „Енканто“ – Шумен. В празника могат да се включат всички, които желаят да научат танцовите стъпки на салса, бачата и ча-ча. След това, от 21.30 часа, ще се състои прожекция на филма „Да се изгубиш нарочно“ на влогъра Крис Захариев. В неделя, 13 август, от 18.00 часа ще се проведе мини фестивал с участието на неправителствени организации, които работят с млади хора в Шумен. По време на събитието всяка от тях ще представи дейността си и ще разположи щанд с рекламни материали. Очаква се в него да се включат и младежки делегати към ООН, които да споделят своя опит и да разкажат за работата си. По-късно, от 21.00 часа, на сцената на Младежката сфера започва празничният концерт със специалното участие на младите изпълнители Кирил Хаджиев – Тино и Мила Гергова, по-известна като Мила Роберт. Преди тях на сцената ще се изявят млади артисти от Шумен, които ще изнесат подгряваща програма с музикални изпълнения.

В навечерието на Международния ден на младежта Община Троян откри спортната площадка към Спортен комплекс за биатлон и стрелба - Троян.  Съоръжението вече се използва за тренировки от спортуващите биатлонисти, с които община Троян и България се гордеят – успешния български биатлонист Владимир Илиев, олимпийци и призьори в редица световни и европейски първенства като Милена Тодорова, Лора Христова, Стефани Йолова и много други. 

Проектът е осъществен по идея на Клуб по биатлон и стрелба „Аякс“ - Троян, с активното съдействие на Община Троян и e подкрепен от Министерството на младежта и спорта.

„Благодаря на колегите ми от общинска администрация, които помагаха проектът да бъде обновяван, адаптиран към променящи се изисквания на Министерство на спорта и допълван за броени часове, само и само той да успее. Надявам се на тази площадка да тренират и бъдещите световни и европейски шампиони. Вярвам, че част от тях виждате на снимките в поста. Продължаваме с усилия да сбъднем и мечтата за ролбан за летен биатлон и към по-голямата цел – Троян да стане национален тренировъчен център по летен биатлон.“, написа в социалната медия кметът на Троян Донка Михайлова.

Международният ден на младежта – 12 август ще бъде отбелязан с разнообразни събития в Перник, организирани от Общинска администрация, съвместно с Консултативния съвет за младежка политика и Международния младежки център – Перник. Тази година са включени три локации  - кв. „Изток“ - в градинката при ГПЧЕ „Симеон Радев“, Пернишката крепост и пред Международния младежки център на пл. „Кракра“. В празника участие ще вземат представители на БМЧК – Перник, Младежки клуб „Да бъдем приятели", Общински младежки съвет, Международен младежки център – Перник, Сдружение „Моментор“, Дирекция Бюрото по труда – Перник, РЗИ Перник, Кариерен център Перник – ЦПЛР ОДК, Български младежки делегати към ООН, Национален младежки форум, Фондация „Международната награда на Херцога на Единбург" – България, Сдружение „Национална младежка карта“, Национален център за безопасен интернет SafeNet, Международен младежки център – Стара Загора, Регионален младежки RAISE център – Брезник, Сдружение „Бъдещето сега“, Фондация „Приложно образование“.

С концерт на група „Керана и космонавтите“, младежко изложение и състезателна игра „лов на съкровища“ в община Ямбол ще бъде отбелязан 12 август. Заниманията в градския парк започват от 9:30 часа със състезателната игра за разгадаване на загадки с логическо мислене. В нея могат да участват отбори от трима – деца и младежи от 14 до 20 годишна възраст, както и родители с дете. В 19:00 часа на централната алея в парка ще започне младежкото изложение. В него спортни клубове, учебни заведения и неправителствени организации ще представят дейността си. Музикалната формация „Керана и космонавтите“ ще се качи на сцената до фонтана в 21:00 часа.