В центъра на Банско е открита Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков-Рупето и създателя на Джаз фестивала в Банско д-р Емил Илиев. Това е знак на признание към значими композитори, инструменталисти и певци, оставили траен отпечатък в българската джаз музика, казват от общинската администрация.
„Алеята на джаза беше една от многото оригинални идеи и мечта на д-р Емил Илиев. За съжаление, той не успя да види реализирана тази мечта, но ние му отдаваме почит чрез нея. Затова, наред с музикантите, в нея е и скулптурата на д-р Емил Илиев“, е отбелязал кметът на Банско. Той е благодарил за усилията на Асоциация „Фестивалите в България“ за реализирането на тази мечта и за подкрепата на Министерство на културата.
Скулптурите са изработени основно от пирински гранит, символично правещ паралел между силата на природата и силата на човешкия дух
На откриването са присъствали зам.-министърът на културата Илко Ганев, директорът на БТА Кирил Вълчев, джаз-примата Вики Алмазиду, ръководството на Община Банско и Общински съвет, много музиканти, граждани и гости на Банско.
Откриването е част от съпътстващата програма на Банско джаз фестивал, който вече 27 години посреща през август джаз музиканти от целия свят.


png.png)






