Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Стажантска програма на НСОРБ

Начало | Дейност | Стажантска програма на НСОРБ | Фотоизложбата „Айтос в обектива на миналото“ - родена от обичта към родния край на двама стажанти на програмата на НСОРБ и община Айтос през 2023 година

Фотоизложбата „Айтос в обектива на миналото“ - родена от обичта към родния край на двама стажанти на програмата на НСОРБ и община Айтос през 2023 година

27.10.2025
Фотоизложбата „Айтос в обектива на миналото“ - родена от обичта към родния край на двама стажанти на програмата на НСОРБ и община Айтос през 2023 година

Фотоизложбата „Айтос в обектива на миналото“ бе открита в навечерието на празника на град Айтос – Димитровден. Изложбата е реализирана със съдействието на Община Айтос по повод празника на града. Нейни създатели са Ангел Тодоров и Богдана Железова - двама от младите хора, които се включиха в Лятната кампания на Стажантската програма на НСОРБ през 2023 г

На 8 пана, разположени пред административната сграда на Общината, са представени снимки и картички, които показват облика на Айтос от края на XIX и през XX век. Общо над 100 снимки са събрани от младите хора, като в паната са експонирани 70 от тях, събирани са от вестниците "Народен приятел" и "Черноморски фар", както и от Държавен архив, някой са закупувани от колекции. Най-старата и ценна снимка е от 1898 година и показва панаира в града.

Изложбата „Айтос в обектива на миналото“ е кулминацията на дългогодишния труд по проекта „Айтос – Преди и Сега“ – първото цялостно проучване, което представя историята на града и живота на неговите жители чрез фотографии от различни исторически периоди.

За първи път пред обществеността се разкрива най-богатата и пълна колекция от снимки, посветени на облика на Айтос в миналото. Множество ценни архивни фотоси, непознати досега на айтозлии, разкриват развитието на архитектурата в града, както и детайли от ежедневието на неговите жители.

В продължение на години авторите на проекта издирват, проучват и събират уникални фотографии. Благодарение на тяхната работа стотици снимки са спасени от забрава и днес обрисуват един цялостен исторически образ на Айтос. Настоящата експозиция е резултат от усилия, насочени към съхраняване, обогатяване и популяризиране на местната история.

Особено впечатляващо е, че голяма част от снимките са пресъздадени в настоящето, позволявайки на обществото да види как времето е оставило своя отпечатък върху сградите и градската среда. За гражданите остава да преценят доколко са съхранени блясъкът и духът на историческите сгради, които определят облика на града.

Изложбата „Айтос в обектива на миналото“ съживява спомените, връща поколения айтозлии към едно отминало време и оставя трайна следа в културното наследство на града и региона. Тя разкрива един Айтос, който днес младите граждани не познават, и им дава възможност да се докоснат до миналото на своя роден град.

Айтоският вестник „Народен приятел“ споделя:

Двамата подготвят изложбата "Айтос в обектива на миналото", специално за празника, при това безвъзмездно. Признават, че ги е водило чувство на привързаност към Айтос и отговорността за опазване на неговата история.

С благодарност за съхранената памет за родния град, кметът на Община Айтос Васил Едрев удостои двамата автори с Почетен плакет „Айтос“ и Диплом – най-престижната награда, с която се удостояват заслужили граждани на общината, по повод Димитровден.

Богдана и Ангел са млади хора, за които историята е само хоби. Но резултатът говори за задълбочено търсене и исторически подход при създаването на експозицията. Те отдавна се вълнуват от миналото на Айтос, от историята на градската управа и кметовете през годините. Изложбата е резултат от многогодишните им търсения, от интереса им към архивите и старите фотоси. От любовта им към родния Айтос.

Изложбата бе открита от кмета на Община Айтос Васил Едрев, който похвали усилията на двамата млади айтозлии.

Да си припомним кои са Ангел и Богдана - двама от активните младежи, които се включиха в Лятната кампания на Стажантската програма на НСОРБ през 2023 г.:

  • Богдана Железова, тогава студент в 4-ти курс, специалност „Медии и комуникации“ и „Международни отношения“ към Щатския университет на Северна Каролина. Богдана се прибира всяка година в родния град и проучва историята, бита и общността. Като млад гражданин на Айтос има желание да обогати познанията си в сферата на комуникациите и да придобие умения за работа в местното самоуправление.
  • Ангел Тодоров през 2023 г. е студент в 4-ти курс, специалност „Математика“, професионално направление „Педагогика на обучението по математика и информатика“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, както и преподавател по математика в СУ „Христо Ботев“ в гр. Айтос и школа за ученици в град Бургас. Той се включи в стажантска програма на НСОРБ, за да обогати познанията си за местното самоуправление и с желание за активно включване в изпълнението на различни дейности в Община Айтос. 

По Стажантската програма на НСОРБ, с подкрепата на Община Айтос, Богдана и Ангел бяха стажанти в Общината повече от два месеца. https://www.namrb.org/bg/deynost/stazhantska-programa-na-nsorb/stazhantite-obshtina-aytos-po-programata-na-nsorb-predstaviha-interesni-proekti

В момента Ангел е учител по математика в СУ "Христо Ботев" в Айтос.