В Монтана се провежда встъпителна среща на местната власт и регионално делегатско събрание, на което предстои да бъдат номинирани членове на Управителния и Контролния съвет на НСОРБ от Северозападния район за планиране.
Във форума участват кметове и председатели на общински съвети от 51 общини от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен. Дванадесет са новоизбраните кметове в региона, 39 от техните колеги започват пореден мандат. Тридесет и двама са преизбраните председатели на общински съвети, а новите са 15. Все още 4 общински съвета не са определили своите делегати в Общото събрание на НСОРБ, което предстои да се проведе през февруари в София.
Във втория ден на въвеждащата среща предстои да бъдат избрани и представителите на общините в Регионалния съвети за развитие.
Северозападният регион включва 2 големи общини с население над 50 хил. жители, 12 средни и 37 малки общини – под 15 хил. жители.
Кметът на Монтана и член на УС на НСОРБ, който е символичен домакин на събитието, припомни, че изминалият мандат е бил един от най-драматичните в историята на местното самоуправление. Ръководството на Сдружението води преговори по всички важни за общините проблеми с 2 служебни и 5 редовни правителства, въпреки това Златко Живков подчерта, че има много постижения, с които той и колегите му от УС на НСОРБ имат сериозни основания да се гордеят.
Новият мандат започва в година с безпрецедентни средства, с които общините ще могат да разполагат, подчерта кметът на Монтана. „Многото пари са и много проблеми, но и много възможности“, каза той. Кметове и от други общини изразиха сериозни опасения за потенциала на строителните компании да изпълнят инвестиционните проекти на общините. Много от дружествата са сериозно компрометирани с резултатите от работата си до момента и се появи хипотезата общините да създадат свой вътрешен „черен списък“ на некоректните изпълнители на строително-ремонтни дейности.
„Трябва да уважаваш политическата личност отсреща, независимо от конкретните убеждения и да можеш да преглътнеш“, смята Златко Живков. Той посъветва своите колеги да си дават сметка, че светът е съществувал и преди последните избори и във всяка община е създадено много. Изборът на хората се предопределя не само от чара и политическата амбиция на кандидатите. Уменията и способностите се доказват в активната работа. Именно те формират оценката на гражданите, категоричен бе Златко Живков, който за седми път безапелационно печели подкрепата на своите съграждани. Въпреки това той сподели: „Това, че понякога имаш математическо надмощие, не те прави успешен и щастлив. Важно е всеки да осъзнава своето място, възможности и роля в системата на местното самоуправление. Етиката във взаимоотношенията с колегите също е закон.“
Пъстротата на политическото представителство в местните парламенти извежда на преден план необходимостта от намирането на общ език и траен диалог между кметовете и общинските съвети. Правенето на компромис е сериозно и личностно предизвикателство, но общественият интерес трябва да бъде водещ, убеден е дългогодишният кмет на Монтана. Всеки от избраниците на хората трябва да държи ръка на пулса на обществото и непосредствените срещи и разговори с гражданите не могат да бъдат подменени от съвременните технологии, смята Златко Живков: „Онлайн кмет и лидер не се става. „Единственият истински разкош е човешкото общуване“ – цитира Антойн дьо сент Екзюпери кметът на Монтана. Той подчерта, че контактът с гражданите възлага и много други задължения извън функциите и правомощията на кмета, дефинирани в закона.
Най-близкият кръг в системата на комуникацията с гражданите е кметският екип. Кметът на Монтана беше категоричен, че изгубиш ли доверие и авторитет в екипа на администрацията – си загубил битката за успех в управлението. Това е потенциалът и капиталът на една община, подчерта Златко Живков, който беше един от ключовите говорители в срещата. В администрацията трудно могат да се привлекат качествени служители. Въпрос на умение на кмета е да конструира така правилата за работа, изискванията и възнагражденията, че да създаде комплекс от привлекателни условия за добрите експерти. Правилото на Живков гласи: даваш всичко, което можеш и изискваш всичко, което можеш да постигнеш.
„Мой приоритет през последния мандат като член на УС на НСОРБ беше осигуряването на достойно възнаграждения за администрацията в общините. За мен това е принципен въпрос, по който смятам, че трябва да постигнем пълно разбиране в парламента и в изпълнителната власт. През тези години често се срещахме с неразбиране, нерядко – с нежелание. Затова ролята на членовете на УС е изключително важна“, подчерта Златко Живков. Самочувствието на кметовете има тежест заради мажоритарния избор и огромното доверие, гласувано от гражданите, изтъкна кметът на Монтана: „Винаги има октомври и винаги през 4 години идват избори“.


png.png)






