Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Заседава Постоянната комисия на НСОРБ по еврофондовете

Заседава Постоянната комисия на НСОРБ по еврофондовете

20.04.2023
Заседава Постоянната комисия на НСОРБ по еврофондовете

На 19 април в община Вършец започна двудневното заседание на Постоянната комисия на НСОРБ по европейските фондове, национални и международни програми и проекти.

В дискусиите по еврофинансирането участват над 40 членове на Постоянната комисия, в това число - кметове на общини, общински съветници, заместник-кметове, секретари и общински служители на ръководно и експертно ниво, ангажирани по темите свързани с еврофинансирането. Комисията ще дебатира три основни теми - подготовката (и изпълнението) на общинските инвестиции по Плана за възстановяване и устойчивост, реализацията на проектите с еврофинансиране по Програмите за периода 2021-2027 и успешното приключване на програмен период 2014-2020.

Заседанието на Постоянната комисия, което се ръководи от председателя й Корнелия Маринова, кмет на община Ловеч, откри Иван Лазаров, кмет на общината- домакин Вършец. В изказването си Лазаров акцентира върху множеството кризи, които съпътстват общинския мандат 2019-2023, включително и липсата на общински бюджети за настоящата година. Той коментира, че финасирането по линия на Плана за възстановяване е изключително важно, за да не се превърне общинският мандат в изцяло икономически „кух“ такъв. Предизвикателства са и завършването на текущите европроекти, както и липсата на експертен потенциал за реализацията на бъдещи. По тази линия Комисията може, а и трябва, да предлага нормативни изменения и действия, които да улеснят работата по европроектите. 

Теодора Дачева, заместник изпълнителен директор на НСОРБ поздрави участниците в заседанието на най-голямата по членска маса Постоянна комисия на НСОРБ. Тя подчерта, че ежедневната работата на евроекспертите в мрежа е добра практика за обмен на актуална информация и опит. Усилията на Сдружението в подкрепа на общинските експерти са в две основни насоки - разработване на приложима и реалистична на общинско ниво нормативна уредба и обезпечаване на безплатна консултантска подкрепа.  За тази цел е нужно своевременно сигнализиране при наличието на различни проблеми. Общините вече са доказали, че могат да работят паралелно по европроекти от два програмни периода, но за справяне с новото предизвикателство - Плана за възстановяване, са нужни съместни усилия.

Корнелия Маринова, кмет на община Ловеч, също подчерта огромната натовареност на евроекспертите, която се предопределя най-вече от липсата на адекватни и навременни решения за индексацията на инфраструктурните проекти, следствие на инфлацията и ръста в цените на строителните материали по програмен период 2014-2020, многото отворени за кандидатстване процедури с „галопиращи“ срокове по Плана за възстановяване, както и поредната смяна на ръководители на Управляващи органи.

Реалната работата на Комисията стартира с обзор и последваща го дискусия по обявените за кандидатстване процедури за набиране на общински проекти по Плана за възстановяване, представени от Мария Грозданова, директор дирекция в община Благоевград. Закъснения в нормативно определените срокове за оценка на проектите са налице по процедурата за подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление, бави се и обявяването на публичното обсъждане на Условията за кандидатстване по втората покана по процедурата. Приключила е административната оценка по процедурата за младежки центрове в областни градове,  като всичките 10 депозирани проекти я преминават успешно. За реформирането на Домовете за стари хора, чийто срок за кандидатстване изтече на 19 април 2023, са подадени 81 проекта за над 493 млн. лв., при разполагем бюджет от под 190 млн. лв.

Междувременно на 18 и 19 април по Плана са обявени за кандидатстване още 2 процедури – за изграждане на центрове за високи постижения в 28 професионални гимназии, част от които са общински (Повече информация: https://www.namrb.org/bg/aktualno/nabirat-se-proekti-za-izgrazhdane-na-tsentrove-za-isoki-postizheniya-profesionalnoto-obrazovanie-i-obutchenie-po-pvu и за училищна STEM среда (Информация: ТУК). За да се подготвят и тези проекти в сроковете за кандидатстване, Комисията препоръчва да се създаде организация на общинско ниво за съдействие на училищата.

Петя Комитова, директор дирекция в община Горна Оряховица представи предложенията на НСОРБ за нова нормативна уредба по Плана за възстановяване и за измененения и допълнения в съществуващата. Същите подготвени, съгласно решение на УС на НСОРБ, вече са депозирани както до заместник министър-председателя по управлението на европейските средства, така и до министъра на финансите. Предложенията целят повишаване на публичността и прозрачността по Плана и по-детайлно урегулиране на процедурата за директно предоставяне на средства. По темата Комисията дискутира необходимостта от изясняването на отчетните документи, които ще се изискват при последващото верифициране на разходите.

Първият работен ден на Комисията приключи с разглеждане и формиране на становище по проекта на проект на Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), финансирани от Програмите „Развитие на регионите“ (водеща), „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, „Образование“, „Околна среда“ и „Развитие на човешките ресурси“  за периода 2021-2027- https://www.namrb.org/bg/novini-po-programi-i-proekti/komentirayte-ukazaniyata-za-kandidatstvane-s-kontseptsii-za-iti .

Членовете на ПК формулираха принципни коментари и конкретни бележки по проекта на Указанията и критериите за подбор на концепциите. Същите са в посока по-голяма конкретика в Указанията, прецизиране на отделни критерии даващи неоснователни предимства на конкретни инвестиции или територии и др. Предложенията на Комисията ще се включат в общото становище на НСОРБ по Указанията.

Заседанието на Комисията продължава и през втория ден от програмата - 20 април, с обсъждането на мерки за намаляването на административната тежест по администрирането и отчитането на проектите за топъл обяд, който се предоставя ежедневно на над 70 800 потребители. В дискусия по темата ще участват представители на Управляващия орган на Програмата за храни. Ще се разгледат и планираните покани за набиране на общински проекти през 2023 г. по Програмите за периода 2021-2027 и предизвикателствата пред приключването на проектите от програмен период 2014-2020.