Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Заседание на регионалните координатори на НАЛАС

Заседание на регионалните координатори на НАЛАС

29.03.2024
Заседание на регионалните координатори на НАЛАС

На 27 и 28 март се проведе заседание на директорите и генералните секретари на асоциациите, членки на Мрежата на асоциациите на местните власти от ЮИЕ. Първият ден бе посветен на институционалните дейности на Мрежата, включително представяне и приемане на годишните отчети за 2023 г., работни програми и бюджет за 2024 г. Изминалата година бе тест за НАЛАС от гледна точка преминаване към изцяло проектно финансиране и членски вноски, като резултатите са много позитивни. За настоящата година целите се запазват и са съобразени със стратегически план за периода 2023 – 2027 г.

Участниците бяха запознати с обновеното портфолио от проекти, по които Мрежата работи. Един от тях е за създаването на офис на Конвента на кметовете за Югоизточна Европа. Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева заяви готовност за предоставяне на опит и добри практики в сферата на устойчивото развитие.

Продължава и проектът U-LEAD за подкрепа на местните и регионални власти от Украйна. В България през 2023 г. бяха проведени две работни посещения на украински местни власти със съдействието на общините Бургас и Мездра.

Заедно с Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, НАЛАС започва нов проект за насърчаване на съвещателната демокрация и иновативните подходи към гражданското участие в Югоизточна Европа. Проектът е насочен към Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Косово, Северна Македония и Сърбия.  

Директорите бяха запознати и с актуалното състояние на обединението на асоциациите на местните власти в Албания. Проведени са разговори с участието на Конгреса и предстои да се изработи нов устав на обединената асоциация. Швейцарското правителство е осигурило ресурс за изграждане на новата асоциация – развитие на структури, услуги и др.

Вторият ден от заседанието бе посветен на партньорския обмен с асоциацията на Грузия. Основните теми бяха функционирането на тематичните комисии към асоциациите и техните добри практики, както и приносът на местните власти и асоциациите към процеса на присъединяване към ЕС.

Изпълнителният директор на НСОРБ говори за структурата и функциите на Постоянните комисии на Сдружението като основни източници на експертно мнение в работата по защита интересите на местните власти. Силвия Георгиева подчерта, че с годините те са се превърнали в отлични неформални мрежи за работа и обмен на ежедневна база. Тя спомена и за активната онлайн комуникация между тях, включително чрез групите в Мета. Госпожа Георгиева представи и основните нормативни лостове, посредством които Сдружението участва в процесите за взимане на решение на централно ниво и утвърждаването на организацията като партньор на изпълнителната власт.

Останалите асоциации имат сходен опит. Някои имат установени задължителни комисии – например за бюджетните и законодателните въпроси, други избират темите на база приоритетите на местните власти. Набирането на членовете също следва различни практики, но е доброволно по своя характер. Асоциацията на румънските комуни сподели, че имат онлайн система за изработване на позиции, в която всеки може да изкаже мнението си по дадена тема. Одобряването е чрез гласуване, без намеса на асоциацията.

Участниците в заседанието бяха единодушни за нуждата от изграждане на капацитет както в общините, така и в самите асоциации по отношение на процесите на евроинтеграция и управление на европейското финансиране. Изпълнителният директор на НСОРБ насърчи грузинската асоциация да бъде проактивна и да намери начин да участва в преговорите заедно с националните власти и европейските институции. Силвия Георгиева представи опита на Сдружението като бенефициент на средства от оперативните програми за осигуряване на безплатни обучения, консултации и изграждане на капацитет в българските общини. Тя сподели за настъпилите промени в последния програмен период, който все повече води към следване на партньорски подход и обединяване на усилията между различни сектори. Госпожа Георгиева обърна внимание, че не трябва да се разчита само на европейско финансиране, а паралелно да се развива прозрачна национална инвестиционна политика, която да обединява ресурси и планове на всички нива, включително бизнеса.

В дебата бе очертана и важността от комуникация и установяване на контакти с Европейската комисия, както и специалното внимание върху по-малките общини и техният капацитет. Редица асоциации споделиха за създаването на фондове за осигуряване на средства за общините за префинансиране и съфинансиране на общински проекти, по модела на Фонд ФЛАГ.

Обменът е част от дългосрочна програма с подкрепата на PLATFORMA за подкрепа на Асоциацията на местните власти в Грузия, в която НСОРБ участва от 2022 г.