Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Последно заседание на Консултативния съвет по проект за фискална децентрализация в българските общини

Последно заседание на Консултативния съвет по проект за фискална децентрализация в българските общини

16.04.2024
Последно заседание на Консултативния съвет по проект за фискална децентрализация в българските общини

Безспорно оценяваме високо постиженията по проекта, благодарни сме, че сте част от този труден процес. НСОРБ и българските общини не са просто партньор, а краен получател на резултатите от труда на всики нас. Приемаме докладите и политическите препоръки като основа за следваща стъпка към финансовата автономност на общините. Това заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева по време на кръгла маса на Консултативния съвет на проект „Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на местното финансово управление в България“. По време на работната дискусия в София се представиха резултатите и заключенията от проекта, предисвикателствата по време на реализирането му и се очертаха бъдещите стъпки и общи ангажименти. 

Участие в заседанието взеха още Мария Касадо, специалист по политиките, Главна дирекция „Реформи“, Европейската комисия, Наталия Милитело, ръководител на проекта, Център за експертиза за добро управление (CEGG) към Конгреса на местните и регионални власти, Съвет на Европа и експерти от Съвета на Европа, представители на партньорските институции.

От 13:00 часа започва Заключителна конференция по проекта, в която ще бъдат представени основните изводи и препоръки относно необходимите реформи за по-голяма финансова автономност на общините, изготвени съвместно с международни експерти към Съвета на Европа. Присъстващите ще имат възможност да се запознаят и с практики за финансово управление за увеличаване на местните приходи и с успешни модели на финансови стратегии за общините и поглед към бъдещото развитие. 

За повече информация от събитието следете сайта на НСОРБ.

 

Форумът се провежда в изпълнение на договор № PO_752616_GA.DGII.1315.2022 по проект „Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България“, съфинансиран от Европейския съюз чрез инструмента за техническа подкрепа и Съвета на Европа, в сътрудничество с Европейската комисия.

Целта на проекта е по линия на програмата за техническа помощ да бъде подпомогнат процесът на децентрализация у нас. Дейностите обхващат разработване на пакет от инструменти, които да бъдат на разположение на институциите, визия за оптимизиране на връзките между централния бюджет и общините, разширяване на възможностите на местно ниво за генериране на повече приходи и развитие на свързаните с това човешки ресурси и капацитет. Повече за проекта: ТУК.