На среща в Министерството на труда и социалната политика на 14 декември бяха очертани насоките на сътрудничество с общините и НСОРБ за 2024 година. Инициатор на срещата бе министър Иванка Шалапатова. Тя направи заявка за още по-активна комуникация със Сдружението и общините, която да включва регулярни срещи по конкретни въпроси. В социалната сфера няма лесни теми, каза тя и заяви, че нейният подход е насочен към обсъждане на проблемите и изпреварващо намиране на решения, за да не се стига до кризи.
Министърът анонсира календара със събития, които МТСП ще предложи в края на януари. В него има заложени много форуми по различни политики, в които се надява на силно общинско присъствие. Две от тях са по линията на подписани споразумения с Португалия и Испания и ще бъдат по темите за детската бедност и социалната солидарна икономика. Много искам България да присъства достойно и в международен план, защото има с какво да се похвалим каза министър Шалапатова. Тя посочи като добър пример участието на експерт от екипа на НСОРБ в работното посещение в Лисабон, където българската делегация се запозна на място с португалския опит в прилагане на Европейската гаранция за детето.
Министърът заяви своя искрен и открит подход в комуникацията с общините и НСОРБ и насърчи да се обръщат директно към ведомството по всеки възникнал проблем. Тя обърна внимание, че такова увеличение на социалния бюджет не е имало в последните години и той трябва да се инвестира разумно в качеството на живот на хората. Може да защитим още средства, каза тя, стига да се справим с пробойните в системата. Министерството работи с УНСС и БАН за разработване на методология за изследване на ефекта от финансирането в социалната сфера. Разчита се на експертното и аналитично включване на общините за доказване въздействието на социалните услуги по места. На първо място, настояха представителите на общините, да се дефинира понятието „добър резултат“.

МТСП разработва 5-годишна макрорамка за инвестиции в социалната сфера, която ще постави акцент върху инфраструктурата и меките мерки. Посоката на работа, за която има съгласие от Министерството и местната власт, е да се върви към намаляване на финансиране, което поддържа човека в пасивно състояние, да се говори за социална подкрепа, а не за помощи, да се цели автономност на потребителите на услуги.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева изрази задоволство от инициираната среща и от проактивната политика на Министерството. Тя благодари на министър Шалапатова за участието й във форуми на Сдружението, за упоритата и всеотдайна работа за подобряване на системата, дори когато нещата изглеждат невъзможни.
Изпълнителният директор на Сдружението заяви, че поема отговорно предложението за включване в различни събития, на които да се покаже работата на местните администрации в социалната сфера. Тя оцени високо инициативата на МТСП за провеждане на регулярни онлайн срещи по актуални въпроси, касаещи реформирането на социалните услуги, в които общините имаха възможност да се включат.
На срещата бяха представени открити въпроси и предложения на общините за подобряване взаимодействието между МТСП и НСОРБ и осигуряване на по-качествена грижа за уязвими групи и лица.

Проблемът, който притеснява общините, е приключващото догодина финансиране на услугите „Грижа в дома“ по Програмата за развитие на човешките ресурси. По мнение на общините, това е една от най-търсените услуги, включваща почасови интегрирани здравно-социални грижи за около 32 хиляди лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване, които нямат достъп до финансираните по услугите „Лична помощ“ и „Асистентска подкрепа“. Зам.-министър Елка Налбантова информира, че повече финансиране по програмата няма да има, тъй като, противно на мнението на общините, ЕК смята, че доказването на ефекта от услугата е спорно.
НСОРБ предлага да се обсъди възможността за продължаване на предоставянето на почасовите мобилни интегрирани услуги по изтичащите проекти на общините чрез съществуващата социална услуга „Асистентска подкрепа“ и в рамките на одобрените средства за функция „Социално осигуряване, подпомагане и грижи“ за 2024 г.
Това ще бъде временно решение до евентуална бъдеща промяна в Закона за социалните услуги или при разкриването на очакваните от всички нови интегрирани здравно-социални услуги.
На срещата бе договорено НСОРБ да изпрати конкретните предложения, които да бъдат анализирани от екипа на министър Шалапатова и да се инициира нова среща конкретно по темата.
Представителите на общините и на МТСП бяха единодушни, че трябва да се спре практиката на „кухи“ услуги и да се повиши ефективността на оценката на индивидуалните потребности на хората с увреждания и приоритетното им насочване към социални услуги. Акцент беше поставен и върху необходимостта от по-ефективно предоставяне на услуги в домашна среда и лична помощ, както и за използването на развитата мрежа от общински социални услуги (домашен социален патронаж и клубовете на пенсионера) като платформа за политики и подкрепа на активен живот на възрастните хора
Няма спор, че ефективността на социалната система зависи от интегритета й със здравната, образователната и регионалната система. За да се постигне интегриране на политиките, ангажирани с благосъстоянието на хората, екипът на министър Шалапатова води разговори с отделните министерства за предприемане на общи действия. Тя сподели идея за създаване на надинституционална структура – Национален съвет по човешко благосъстояние.
Картата на социалните услуги ще бъде предоставена за обществено обсъждане в началото на февруари и министерството планира да организира срещи и обсъждания по области.
Дигитализацията и повишаването на капацитета на експертите в общините са други особено важни за системата теми. Насърчава се партньорството между общините и свързаността между услугите. Има уникални центрове с абсолютни професионалисти и места с условия под базовото ниво, сподели министър Шалапатова. Решението е обмяна на опит между практики и специалисти, което ще доведе до добро средно ниво на услугите в страната.
Обсъдена бе идея за разкриване на обучителни центрове в страната. Участниците в срещата поеха ангажимент да подадат информация коя община има интерес и капацитет за създаване на такъв център, а Министерството се ангажира да търси ресурс и от други програми.

Единодушно е мнението, че задържането на кадри в системата зависи от възможностите, които предлага за адекватно възнаграждение, добри условия и кариерно развитие, но при доказан ефект от работата.
За услугите, предоставяни от общините за възрастни хора, които остават извън обсега на МТСП, като социалния патронаж, трябва ще се търси решение за надграждането им, обеща министър Шалапатова. Тя обясни забавянето на проектите за деинституционализация на домовете за стари хора с очакваното решение на Европейската комисия. Както вече бе дадена информация, предстои да се пуснат допълнителни насоки, като този път ще има максимална стойност на проектите на базата на капацитет и РЗП.
Европейските практики са насочени към връщане на възрастните хора към пазара на труда с подходящо обучение и ангажирането им в социални услуги.
Общините поставят многократно въпроса за обезпечаване на ресурс за завишаване на единицата разход за топъл обяд по Програмата за храни и основно материално подпомагане. Предвид трайния ръст на хранителните продукти, те са принудени да дофинансират услугата, за да покрият изискванията за топла, здравословна и питателна храна. НСОРБ предложи при условие, че бюджетът на програмата е изчерпан, да се предприемат дейности за реалоциране на европейски средства от други програми за периода 2021-2027, чието реално изпълнение не е стартирано и са изправени пред риск от загубата на ресурс през следващата година. Министър Шалапатова пое ангажимент за намиране на решение още преди празниците. Тя акцентира и върху новата възможност за подкрепа, която представя Фонд „Социална закрила“.

Представителите на НСОРБ и министър Шалапатова се договориха за организиране на отделни срещи за обсъждане на подобряване на трудовото законодателство по отношение на отразяване на спецификите на работа в социалните услуги в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, както и обсъждане на правоотношенията на изборните лица в трудовото законодателство.
В срещата участваха още зам.-министър Елка Налбантова и Гергана Колешанска – началник на кабинета на министъра.
Представители на НСОРБ бяха кметовете на Разград и Тунджа – Добрин Добрев и Станчо Ставрев, зам.-кметовете на Берковица, Враца и Свищов – Спаска Георгиева, Александър Владимиров и Анелия Димитрова, председателят на общински съвет-Лом Пенка Пенкова, ръководството на Постоянната комисия по социална политика и директори на дирекции в общините Велико Търново, Пловдив, Бургас и Хасково – Росица Димитрова, Веселина Ботева, Мая Казанджиева и Златка Караджова, началници на дирекции и отдели и експерти в общините Враца, Русе, Троян и Берковица – Пламен Иванов, Катя Петрова, Марияна Николова, Галя Георгиева.


png.png)






