"Често съм давала съвети и на младите, че в управлението трябва да изкачваш стъпалата едно по едно или най-много да прескачаш по едно“, казва в интервю за БНР кметът на София Йорданка Фандъкова. „Ако минеш от най-долното ниво директно на най-високото, има огромни рискове. Разбира се, ти трябва да имаш авторитет пред своите колеги, пред екипа."
В своята работа винаги се е стремяла да съчетава практиката с теорията и науката. Преди да стане директор на училище, специализира „Бизнес администрация“ по съвместна програма на УНСС и Британски университет. Едни от най-важните умения за ръководителя са да формира екипи, да управлява тяхната работа, казва пред Националното радио Кметът на София.
"За мен най-важният сектор беше и продължава да бъде образованието – подчертава Йорданка Фандъкова. – Това е секторът, който е в основата на развитието на всеки един човек, а това – основата на развитието на обществото. Като кмет имам възможността да осигурявам повече инвестиции в образованието и това остава един от 4-те ми приоритета и се надявам той да остане и в бъдеще“, подчертава Йорданка Фандъкова в интервю за БНР.
Развитието на големия град е един цялостен процес, казва кметът на Столицата. "Винаги съм гледала комплексно и цялостно с ясни приоритети. Когато се оценява резултатът от работата, винаги трябва да се започне от това откъде сме тръгнали. Много хора забравиха, какво представляваше София преди 14-15 години. Допреди 8 години по столичните улици се движеха 30-годишни "Икарус"-и, които вече забравихме. Помним какво беше преминаването през Телевизионната кула и какво се случи с изграждането на този инфраструктурен проект“ – споделя Фандъкова и подчертава, че двете кръгови кръстовища на Телевизионната кула и Семинарията са първите от поредица мащабни инфраструктурни проекти, които влияят на цялостното развитие на големия град. „Това е резултта от работата на много хора и добро взаимодействие с правителствата. Нищо от това не беше лесно“, разказва пред БНР Кметът на София. Повод за гордост са пробивът на улица "Атанас Дуков“, разширението на булевард "Черни Връх" до Южната дъга, разширението на Столичното метро, както и цялостното изграждане на Южната дъга, 80% от цялата мрежа на метрото в София – всичко това се случи през последните 14 години, казва Фандъкова и разкрива един от ключовете към този успех: общината винаги системно е работела по подготовката на качествени проекти за стратегически обекти. Това дава възможност на София да получи част от неусвоените средства по различни европейски програми.
Стратегическите проекти осигуряват развитие на града за десетилетия напред. Те дават възможност за развитие на бизнеса и икономиката, а това прави животът на хората по-добър и показателите за стандарта на живот в София са доказателство.
Йорданка Фандъкова определя последния мандат като най-трудния, но не само за нея, а за всички кметове. "Той беше необичаен и пълен с кризи. Но въпреки всичко местната власт остана стабилна."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


png.png)






