Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Втора година от съвместния план за действие – регионите и градовете укрепват връзките си с Европейската комисия

Втора година от съвместния план за действие – регионите и градовете укрепват връзките си с Европейската комисия

22.02.2023
Втора година от съвместния план за действие – регионите и градовете укрепват връзките си с Европейската комисия

Иновациите, научните изследвания, културата и образованието са от ключово значение за конкурентоспособността, сближаването и способността на ЕС да ръководи екологичния и цифровия преход. В тази връзка, тясното сътрудничество между Европейския комитет на регионите (КР) и екипът на комисар Мария Габриел е от изключително значение за максималното увеличаване на положителното въздействие в европейските региони и градове. В дискусията с Исидро Балестерос, експерт в кабинета на комисар Габриел, на 17 февруари членовете на Комисия SEDEC направиха преглед на последните развития и по-специално на изпълнението на пилотната инициатива "Партньорства за регионални иновации", която стартира миналата година.

Комисията SEDEC и службите в ресора на комисар Мария Габриел (ГД "Научни изследвания и иновации", ГД "Образование и култура" и Съвместният изследователски център) подписаха съвместен план за действие през ноември 2020 г. Целта е да се повиши административният капацитет за управление на регионите и градовете. По този начин се очаква да се намали разделението в областта на иновациите, да се изгради взаимосвързана иновационна екосистема в Европа и да се улесни завършването на платформата "Европейското пространство за образование". В допълнение към 26-те първоначални действия, сътрудничеството бе разширено с по-скорошни инициативи, включително Европейската година на младежта 2022.

През 2022 г. едно от ключовите постижения бе стартирането на инициативата "Партньорства за регионални иновации". Въз основа на предишната работа в областта на интелигентната специализация пилотното действие предоставя възможност за съвместно разработване на нов стратегически подход към териториалната трансформация, основана на иновациите, свързвайки приоритетите на ЕС с националните планове и възможностите и предизвикателствата, основани на местата. След като бе събрана информация за нуждите на всяка от 74-те участващи територии, тази година ще се премине към фазата на изпълнение. Следващата важна стъпка ще бъде събитието на високо ниво "От наръчник до изпълнение", което ще се проведе в Брюксел на 28 март.

На заседанието Таня Христова, кмет на Габрово и председател на комисията SEDEC, заяви: "Заедно с регионите и териториите, участващи в това пилотно действие, ние сме готови да допринесем с нашия опит и политически препоръки за определянето и прилагането на бъдещите иновационни политики на ЕС за силни и взаимосвързани регионални иновационни екосистеми. КР също така е ангажирано с бъдещето на Европейското научноизследователско пространство, а няколко градове и региони участват в мисиите на ЕС. Очакваме с нетърпение стартирането на регионалните иновационни долини и очакваме те да се основават на този опит, както е обявено в съобщението за нова Европейска програма за иновации."

Мария Габриел, европейски комисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, в своето послание подчертава: "Призовавам вас, европейските регионални лидери, да създадете своя собствена регионална иновационна долина за дълбоки технологични иновации и да превърнете вашите региони в иновационни центрове. Вашите икономики и общества ще бъдат по-конкурентоспособни и устойчиви в резултат на долините на иновациите“.

Членовете на комисията проведоха и дебат по отношение индекса за социален прогрес и  приеха становище "Нулева дългосрочна безработица: местната и регионалната перспектива". В становището се представят примери за успешни инициативи, изпълнявани от местните и регионалните власти в различни държави-членки, и се призовава някои средства от ЕСФ+ да бъдат заделени за такива инициативи чрез създаване на ad hoc фонд за борба с дългосрочната безработица.

"Днес в ЕС има повече от 5 милиона безработни, които търсят работа повече от година. Това е трудна ситуация за всеки отделен човек и оказва влияние върху социалното сближаване на нашите общности. Инициативи като територии с нулева дългосрочна безработица, гарантиране на работни места и „основна работа“ са насочени към създаването на  работни места на местно ниво във Франция, Белгия, Австрия и Нидерландия. Качествената заетост, която отговаря на социалните и екологичните нужди и е правилно платена и адаптирана към индивида, не струва повече от допълнителните разходи за дългосрочна безработица. Трябва да подчертаем тези местни инициативи, които показват, че никой не е безработен. Те доказват своята ефективност в подпомагането на онези, които въпреки усилията си не могат да намерят работа", обясни докладчикът по становището г-н Йонек Полет.

В заседанието участваха и кметът на Гоце Делчев, Владимир Москов и съветникът от Столичния общински съвет, Малина Едрева.