Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Все по-малко са отпадналите ученици, отчете министърът на образованието

Все по-малко са отпадналите ученици, отчете министърът на образованието

08.08.2023
Все по-малко са отпадналите ученици, отчете министърът на образованието

На 8 август в Министерския съвет заседава Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. В заседанието участва премиерът акад. Николай Денков, новите областни управители, представители на министерствата на образованието и науката, на труда и социалната политика, на вътрешните работи, на здравеопазването, на регионалното развитие и благоустройство, на финансите, както и на Държавната агенция за закрила на детето, на Агенцията за социално подпомагане. Представител на НСОРБ в Координационното звено е зам.-изпълнителният директор Теодора Дачева.

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков представи предстоящите действия, с които се ангажира правителството, за да работи ефективно този механизъм за връщане на отпадналите ученици обратно в клас. Набелязаните мерки за предстоящата учебна 2023/2024 г. след това бяха представени на пресконференция.

„С близо 40% е намалял делът на отпадналите ученици. 9000 деца годишно остават трайно в образователната система, над 50 000 хиляди за 6 години. Образованието е бъдеще за нашите деца и за страната ни", заяви проф. Галин Цоков. Той обясни, че месец преди първия звънец ще има актуални данни за децата, които трябва да ходят на училище. 

По време на дискусията имаше предложения за оптимизиране на дейностите, както и подобряване на работата на екипите за обхват. Те са 1223 на брой, в които са ангажирани 18 500 души, допълни той. 

"Обсъдихме какъв е графикът, за да получим бързо информация кои са децата, които подлежат на обхващане и които трябва да бъдат в училище. Обсъдихме как максимално бързо екипите да започнат да обхождат адресите, започвайки от 15 септември.

Дадох си сметка, че това е една от най-благородните задачи, с които трябва да се занимава едно правителство, и в същото време една от най-неблагодарните задачи. Трябва да вложим много усилия, душа и сърце, за да можем да се справим с тази задача", заяви министър-председателят акад. Николай Денков.

Директорите, които трайно успяват не само да върнат децата, но и да ги задържат ще получават допълнително финансиране. То ще е част от бюджета, а не както досега – по програми. 

Механизмът е насочен и към 4-годишните деца и превантивната работа, защото рискът да не бъдат обхванати от образователната система е най-голям при малките. Следващата критична възрастова група са 15 – 16-годишните. По отношение на териториален обхват рискови са общините с повече малцинствени групи.

Причината децата да не посещават училище на първо място е липсата на мотивация в родителите и общността, каза премиерът. Затова и фокусът ще бъде върху работата на медиаторите, наказанията и стимулите, извънкласните занимания, възможностите за осигуряване на храна за малките. Ще се приложат по-нестандартни дейности, обеща акад. Денков и добави, че са обсъждани и евентуални промени в постановлението, с което се регламентира дейността на механизма за обхват, така че да бъдат прецизирани някои срокове.