Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Виолета Коритарова, министър на регионалното развитие: Подписването на споразумения по инвестиционната програма за общински проекти ще продължи

Виолета Коритарова, министър на регионалното развитие: Подписването на споразумения по инвестиционната програма за общински проекти ще продължи

16.04.2024
Виолета Коритарова, министър на регионалното развитие: Подписването на споразумения по инвестиционната програма за общински проекти ще продължи

Подписването на споразумения за финансиране на предложени общински проекти ще продължи. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова на работна дискусия с ръководството на НСОРБ. Те обсъдиха инвестиционната програма за общински проекти, която се изпълнява със средства от държавния бюджет, а министърът призова местните власти по-бързо да стартират провеждането на обществени поръчки за избор на изпълнители. Срещата се състоя в рамките на закриващата конференция по проект "Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България", където инж. Коритарова беше обициален гост в откриващия панел на събитието.

Темата за фискалната децентрализация има дълга история, била е обект на дискусии. Мненията са "за" и "против" процеса, но трябва да имаме предвид, че той е свързан с политически решения и сериозни нормативни промени. Това посочи министърът в обръщението си към представителите на европейските партньори по проекта, кметовете на общини и председателите на общински съвети.

Министър Коритарова заяви, че настоящото събитие е първата й публична изява като ръководител на регионалното министерство в служебното правителство. По темата за фискалната децентрализация в общините тя добави още, че прехвърлянето на правомощията, функциите и средствата от централната към местната власт трябва да стане така, че да осигурява ефективност и ефикасност на публичните финанси. Необходимо е засилване на обществения контрол върху действията на институциите във връзка с разходването на средствата, стимулирането на устойчиво местно и регионално развитие и укрепване на местната демокрация. Участието на МРРБ в реализирането на проекта "Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България" е  една от първите стъпки за постигане на тази цел.

 „Проектът предлага конкретни модели, набор от практики, както и пътна карта с два сценария за извършване на необходимите реформи и трябва да се избере най-подходящият, така че да се постигне по-голяма финансова самостоятелност, която да е приемлива за всички участници в процеса. Предстои обаче по-трудната задача – конкретната реализация на проекта“, заяви министър Коритарова и добави, че конструктивното партньорство е пътят за постигането й. Хоризонтът на правителството е кратък, но Ви уверявам, че в мое лице имате партньор, заключи тя.

Участници в заключителната среща бяха още Матю Мори, генерален секретар на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, Мария Касадо, специалист по политиките в Главна дирекция „Реформи“ на Европейската комисия, експерти от Центъра за експертиза за добро управление (CEGG) в Съвета на Европа, народни представители, кметове на български общини и председатели на общински съвети, представители на партньорските организации по проекта.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Инструмента за техническа подкрепа и Съвета на Европа, в сътрудничество с Европейската комисия. Заключителното събитие е организирано от НСОРБ, като Сдружението е основен партньор по проекта, заедно с Министерство на регионалното развитие и благоустройство, Фондация за реформа в местното самоуправление и Форум гражданско участие.