Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Умни зелени градове – тема на дискусия в рамките на мащабния Green Transition Forum

Умни зелени градове – тема на дискусия в рамките на мащабния Green Transition Forum

23.06.2023
Умни зелени градове – тема на дискусия в рамките на мащабния Green Transition Forum

Заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Троян Донка Михайлова, председателят на Столичен общински съвет и член на УС на НСОРБ Георги Георгиев, експертът в дирекция „Инфраструктура и екология” на Община Габрово Мария Радойчева и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева участваха в панела “Умни зелени градове и зелени политики” в рамките на третия ден от конференцията Green transition „Зеленият преход в страните от Централна и Източна Европа 2023“.

В дискусията по темата се включиха още арх. Любомир Георгиев от "Визия за София", проф. Силвия Илиева – директор на институт GATE към СУ, и Мартин Заимов – председател на Българската асоциация „Електрически превозни средства“ (БАЕПС).

   

Форумът Green Transition се проведе от 20 до 22 юни в София и бе официално открит от президента Румен Радев. Събитието се наложи като е едно от най-мащабните в страната, посветени на темата за Зелената сделка. Организатори са Dir.bg и 3Е-news, а НСОРБ е институционален партньор за трета поредна година.

В рамките на тридневната програма се включиха говорители от централната и местната власт, представители на ЕК и ЕП, министри на страни от ЕС, банки за развитие от ЦИЕ, водещи индустриални компании, представители на бизнеса, на работодателите и синдикатите, университетите и научните среди и на неправителствения сектор. Основен акцент беше поставен върху необходимостта от коопериране и свързаност на страните от региона в процеса на прехода към нисковъглеродни икономики и устойчиво развитие.

Като "дигитална революция" определи промените в столичния обществен транспорт председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. „Успяхме да пенсионираме хартиеното билетче и то остана в историята, въпреки страховете на хората“, заяви Георги Георгиев пред присъстващите и добави, че екологичният ефект от процеса е забележителен – спестен е ресурс за билети с дължина 1200 км. Общината е въвела и нови услуги, които правят градския транспорт по-ефективен и по-удобен за гражданите – например таванът за дневен брой билети. Това въведение е спестило на гражданите 3 млн. лв., но в същото време е постигнато привличане на повече пътници в градския транспорт.

Благодарение на новата електронна система, в транспорта са реализирани 250 млн. валидации на билет чрез банкова карта. Това води до масив от база данни за потребителските навици, дължината на пътуването и човекопотока, с което Центърът за градска мобилност може да оптимизира разписанията на градския транспорт. „Това за нас е сигнал, че системата работи“, добави Георги Георгиев.

„Ако София тръгва от пътя на теорията, ние извървяхме пътя на практиката. Създадохме общински овощни градини и зеленчукови насаждения, общински пчелин и картофени ниви. Така добиваме екологична продукция върху общински земи и храним с нея децата на Троян“, коментира опита на общината с градското земеделие кметът Донка Михайлова.

Тя акцентира и върху подхода към комуналните услуги във ВиК сектора. „НСОРБ предостави на централната власт становище по предложения нов Закон за ВиК, който разпорежда услугата по водоснабдяване да бъде национализирана и държавата да управлява водите изобщо. Конкретно за Община Троян това означава, че трябва да преминем на цените на Държавното дружество – с 30% повече, както и да предадем всички придобити средства и подобрена от общината ВиК инфраструктура. Ние, българските общини, сме готови да извървим целия труден път за неприемане на този закон“, допълни Донка Михайлова.

Заявката за новия мандат е общините да бъдат зелени, дигитални и споделени, заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева и добави, че българските местни администрации са наясно, че зелената трансформация е необратим процес, а от кметовете се изискват конкретни практически решения. Тя отбеляза усилията на местните власти за енергийна ефективност и изтъкна, че община Брезово вече е 80% енергийно независима по отношение на публичните сгради, тъй като има собствена ВЕИ инсталация.

"Беше трудно, но когато кметът не се отказва и има подкрепата на Общинския съвет, нещата се случват лесно", коментира тя. Това, по което общините вече работят и ще бъдат насърчавани и в следващия мандат, са инвестициите в собствени възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за осигуряване на енергийната автономност на общинските сгради, добави Силвия Георгиева.

   

Общините трябва да бъдат сериозен играч на пазара на енергия, каза още изпълнителният директор на НСОРБ и изтъкна, че вече е започнал процес на електрифициране на градския транспорт, като някои общини дори се готвят и за въвеждането на водородни автобуси. Чист въздух, зелена градска среда и градско земеделие – това са зелените политики, които ще развият общините, посочи Силвия Георгиева и добави, че това е рамката, която Сдружението ще зададе на новите местни лидери.

В рамките на изказването си, Силвия Георгиева презентира добри примери за интегриране на зелени политики от турски и гръцки партньори, споделени в рамките на Заключителната среща за мандат 2019-2023. (Повече информация ТУК и ТУК).

Габрово е част от мисията за климатично неутрални градове и до 2030 г. градът трябва да е климатично неутрален, посочи Мария Радойчева от Община Габрово. Тя разказа за усилията в тази насока и изрази надежда мисията да бъде изпълнена.

„По отношение на умните градове и зелените политики водачът са общините“, посочи арх. Любомир Георгиев от "Визия за София" и посочи как според него нещата могат да се подобрят. В Столична община има страшно много стратегии, планове и пр. документи, но не са интегрирани да работят заедно, коментира той и отбеляза още, че много често нещата остават на хартия.