Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Централизираното изграждане, поддържане и дигитализация на регистрите е възложено на МЕУ

Централизираното изграждане, поддържане и дигитализация на регистрите е възложено на МЕУ

20.12.2023
Централизираното изграждане, поддържане и дигитализация на регистрите е възложено на МЕУ

Министерският съвет възложи на министъра на електронното управление да реализира централизираното изграждане и поддържане на регистри, както и дигитализирането на идентифицираните до 305 регистъра като част от дейностите по системна интеграция.

Решението е необходимо с оглед на осигуряване на изпълнението на изисквания на Закона за електронното управление (ЗЕУ) в изключително кратките срокове, предвидени от законодателя, както и за свързаното с това ефективното, ефикасно и икономично разходване на публичния финансов ресурс.

По-рано през годината кабинетът прие и график за дигитализиране на хартиените регистри на администрацията и привеждането им в съответствие със ЗЕУ, което ще даде възможност всички регистри, воденето на които е предвидено в закон, да преминат плавно и поетапно изцяло в електронна форма, както и да може да се заявява вписване, промяна или заличаване на обстоятелства по електронен път. Така те ще отговарят на изискванията за сигурност, надеждност и оперативна съвместимост, като ще позволяват автоматизиран обмен на данни с други електронни системи.

Дигитализирането на хартиените регистри ще осигури прозрачни, проверими и проследими процедури за водене на регистри, както и значително намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса.