Само за няколко часа местната власт и правителството мобилизираха всички възможни ресурси, в помощ на пострадалите от тежкото наводнение в Южното Черноморие. Много общини откликнаха на призива на кмета на Царево инж. Георги Лапчев за набиране на доброволци и предложиха подкрепа, някои общински съвети вече гласуваха и парични помощи за пострадалите селища. Списъкът с доброволци надхвърля 300 души, като апелът на властите е всеки желаещ да се координира с Кризисния щаб.
Община Пловдив изпрати 300 пакета с хранителни продукти и бутилирана вода, които вече са разпределени на нуждаещите се в селата Кости, Бродилово, Фазаново и Кондолово, на Пожарната, Полицията, Гранична полиция и доброволците, които денонощно са на линия. Продуктите са закупени със средствата за традиционния официален прием по случай Деня на Съединението и празник на града, който бе отменен в знак на съпричастност към пострадалите от бедствието по Южното Черноморие. Кметът на Царево се е обадил на пловдивския си колега Здравко Димитров, за да му благодари лично за подкрепата.
На 7 септември Общинският съвет в Карнобат единодушно реши да отпусне 10 000 лева, с които да подпомогне община Царево след разрушителните наводнения, които взеха и четири жертви. Кметът Георги Димитров допълни, че има готовност при необходимост да изпрати и тежка техника, с която да се помогне при разчистването на пораженията след поройните дъждове.
Обстановката вече се нормализира, няма проблеми със сигурността на жителите и гостите на общината, стана ясно днес след проведено заседание на щаба под ръководството на кмета Георги Лапчев. Няма сигнали за други изчезнали лица и за бедстващи хора. Продължава отводняването на домове, хотели и обществени сгради. Царево преминава към режим възстановяване след наводненията.
Екипите на Министерството на отбраната помагат с техническа и инженерна експертиза в анализа на щетите върху инфраструктурните обекти. Армията е в готовност да окаже и подкрепа с военнослужещи и високопроходима техника във всеки момент, ако кризисният щаб към общината прецени, че е необходимо. Екипи на Агенцията за социално подпомагане започнаха посещения в засегнатите населени места и информират хората за всички възможности за социална, финансова, психологическа и здравна подкрепа.
Кметът благодари на институции и хора, притекли се на помощ в бедствието. Той оцени съпричастността на колегите си кметове, които отмениха празничните програми в Деня на Съединението. Вижте благодарственото писмо на кмета, публикувано във фейсбук ТУК.
Предстои тежък период на възстановяване. Между 25 и 30 млн. лева вероятно е щетата, която природата е нанесла на територията общината след обилните валежи, обяви кметът на Царево инж. Георги Лапчев. „Почистването продължава, много места вече са приведени във вид. Животът постепенно се нормализира. Остават обаче щетите. Сега се прави подробно изследване, подготвяме протоколите за Междуведомствената комисия по бедствията и авариите. Използваме експертизата на армията за това какво да се прави на едни мостове, а за други се допитваме до Агенция "Пътна инфраструктура". Има много засегнати улици в Царево, Ахтопол и в другите населени места. В Лозенец имаме проблеми с подпорни стени“, каза още Лапчев.
Общината търси и съдействието на местния бизнеса за пълен опис на щетите. Чрез фейсбук страницата си администрацията в Царево призова търговци, хотелиери, земеделски производители и други да попълнят анкетна форма на място на улица улица "Хан Аспарух" 10А, в която да опишат нанесените им от бедствието щети. Обобщената информация ще бъде изпратена до министър-председателя акад. Николай Денков и Министерство на финансите.
Премиерът академик Николай Денков бе запознат с актуалната обстановка и с оценката на най-спешните ремонти на пътни съоръжения.
В интервю във Фейсбук той увери, че в най-кратки срокове ще бъдат осигурени средства от Агенцията за пътна инфраструктура. Безразборното строителство по Черноморието трябва да се прекрати, заяви категорично и напомни, че има подготвен законопроект по този проблем и призова за подкрепа в парламента.
Акад. Денков разпореди преглед на състоянието на деретата и водосборите през следващите два до три месеца. Целта е установяване на нарушения или създадени допълнителни рискове, допринесли за утежняване на ситуацията. Този тип оценки за причините трябва да се правят след внимателен оглед и анализ от професионалисти, заяви премиерът.
В момента тече процес по установяване на точните размери на щетите, причинени от природното бедствие. Комисия, ръководена от министъра на вътрешните работи, разглежда всички постъпващи данни с конкретни размери на щетите. Предстои вземе съответните решения и ускоряване на процесите по възстановяване. Държавата е направила необходимото, за да осигури този ресурс, и организирано, методично да подпомогне процеса. Това стана ясно на среща между финансовия министър Асен Василев, заместник-министъра на вътрешните работи Стоян Темелакиев и председателите на комисиите по бюджет и по сигурност и обществен ред в НС - Йордан Цонев и Десислава Атанасова.
По предварителни оценки има 12 моста, които трябва да бъдат поправени, освен другите щети, след бедствието по Южното Черноморие, за около 20 до 30 милиона лева. Към момента във фонда за бедствия и аварии свободният ресурс е над 60 млн. лв., заяви Асен Василев.
Василев отбеляза, че още миналата година на областните управители е било възложено да направят оценка къде има непочистени речни корита, проблемни участъци, така че да не се стига до такива бедствия, когато е възможно. По думите му предварителната информация, която те са подали, е за над 250 участъка в лошо състояние и имат нужда от допълнително почистване. В момента в Министерския съвет протича организация всичко това да мине съответно през заснемане, проектиране, а след това и почистване на самите корита. За тази цел в следващия бюджет ще бъде предвиден специален фонд, който да е многогодишен, да работи ритмично, за да има превенция на бедствията, обясни министърът на финансите.






png.png)






