В годината, в която отбелязваме 75 години от създаването на Организацията на Северноатлантическия договор - НАТО, България чества 20 години от присъединяването си към най-успешния политически и военен съюз в света. Като семейство на споделени ценности, днес НАТО гарантира мира и сигурността на 32 страни членки и на над един милиард граждани, посочват от пресслужбата на Министерския съвет.
На 29 март 2004 г. България, заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения, официално се присъединява към алианса. Това е ключов исторически момент, защото НАТО предоставя най-значимите гаранции за нашата независимост, суверенитет и териториална цялост, като допринася за свободното и демократично развитие на страната ни. Единството на алианса и силната трансатлантическа връзка са важни предпоставки за бъдещето и просперитета на съюзниците, защото през годините доказахме, че само заедно можем да се справим с кризите, предизвикателствата и заплахите пред сигурността, посочват от МС.
Под егидата на правителството, Дипломатическият институт към министъра на външните работи, съвместно с Информационния център на Министерство на отбраната, Атлантическия клуб в България и Софийския форум за сигурност организират в Централния военен клуб национална конференция на тема „20 години България в НАТО: Защото сме по-силни заедно“.
Отбелязването на годишнината ще продължи с тържествен концерт „20 години България в НАТО“, организиран от МО и МВнР, който ще се състои от 18.00 ч. на пл. „Княз Александър I“. В него ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и изпълнители от Представителния ансамбъл на Въоръжените сили към Националната гвардейска част, и джаз бендът на НАТО, който гостува за първи път в България. Джаз бендът е част от Международния оркестър на Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа (SHAPE). Концертът ще бъде открит със съвместно изпълнение на химна на България и химна на НАТО.
В одобрената от Министерския съвет "Национална програма с инициативи за отбелязване през 2024 г. на 20-ата годишнина от присъединяването на Република България към НАТО" са предвидени голям брой и разнообразни събития - конференции, изложби, дни на отворени врати, спортни събития - които ще се състоят през цялата година. От 2 до 4 април Военната академия "Георги Стойков Раковски" организира международната конференция "20 години България в НАТО. 20 години НАТО в България.".
Изложба „75 години НАТО и 20 години България в НАТО“ бе официално открита в националния пресклуб на Българската телеграфна агенция в София и в 35 национални пресклуба в страната и чужбина. Експозицията разкрива в кадри и документи ключови исторически моменти, съхранени в архивния фонд на БТА.
В националните пресклубове на БТА извън София изложбата е представена в дигитален вариант. Знакови фигури ще споделят свои спомени по повод историческите годишнини.
На откриването на изложбата в националния пресклуб на БТА в София присъства проф. Огнян Герджиков – юрист, председател на 39-ото Народно събрание (2001-2005 г.), който на 18 март 2004 г. предава на президента на България Георги Първанов ратификацията на Северноатлантическия договор.


png.png)






