Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Световна среща на кметовете срещу антисемитизма

Световна среща на кметовете срещу антисемитизма

01.12.2022
Световна среща на кметовете срещу антисемитизма

В Атина се провежда Среща на кметовете срещу антисемитизма. Форумът е под председателството на кмета на Атина Костас Бакоянис и в него участват над 25 кметове и десетки представители на местната власт от цял свят. Тя се организира съвместно от община Атина, организацията Движение за борба с антисемитизма (CAM) и Центъра за еврейско въздействие в сътрудничество с Еврейските федерации на Северна Америка. 

На форума представителите на местните власти обсъдят предизвикателствата, пред които са изправени, ще споделят опит и предложения за борба с омразата, фанатизма и антисемитизма в градовете им, защитавайки общото демократично бъдеще.

Заместник-кметът на Столична община Дончо Барбалов присъства от името на кмета Йорданка Фандъкова.  София има редица инициативи и програми за борба с езика на омразата.  През  2019 г., заедно с еврейската общност, Организацията на евреите в България „Шалом“ и други неправителствени и духовни организации, беше подписан манифест "Заедно срещу езика на омразата".

През пролетта  кметът на София, дипломати от различни държави и представители на „Шалом“ участваха заедно в инициатива за почистване на надписи на езика на омразата в столицата. 

Министерският съвет прие през октомври решение за създаване на Инициативен комитет за отбелязването през 2013 г. на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.  Благодарение на героизма и доблестта на българския народ, на видни общественици, представители на Българската православна църква, политици, интелектуалци и граждани, 50 хиляди български евреи са спасени от лагерите на смъртта.

Инициативният комитет ще разработи и предложи за приемане от Министерския съвет на Национална програма със събития и инициативи за отбелязване на годишнината в национален и външнополитически план.