Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Столична община информира за въвеждането на нискоемисионни зони за транспорт

Столична община информира за въвеждането на нискоемисионни зони за транспорт

05.11.2024
Столична община информира за въвеждането на нискоемисионни зони за транспорт

Като част от започналата на 1 ноември активна кампания за информиране на гражданите, във връзка с въвеждането на нискоемисионни зони за транспорт в столицата, ръководството на Столична община информира членовете на НСОРБ, че от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г. се разширяват ограниченията за движение на моторни превозни средства в София, които не отговарят на екологичните изисквания, заложени в „Наредба за създаване на зони с ниски емисии на вредни вещества в атмосферния въздух на територията на Столична община“.

Към настоящите ограничения се добавя забраната за влизане и движение в зона „Малък ринг“ на моторни превозни средства от категории M 1 и N 1 с втора екологична група.

Зоната „Малък ринг“ е заключена между бул. “Васил Левски“, бул. „Патриарх Евтимий“, бул. „Ген. Скобелев“, ул. „Опълченска“ и бул. „Сливница“. Граничните булеварди не са част от ниско емисионната зона (НЕЗ) и по тях може да се движат автомобили от всички екологични групи. Границите на зоната са обозначени с указателни табели.

 

Контролът за спазване на ограниченията ще се осъществява чрез камери и специализиран софтуер, който автоматично ще извършва проверка в съответните бази данни, за да се установи екологичната група и собствеността на всеки автомобил, който преминава през границата на зоната. Нарушенията ще се отчитат един път на ден. Установените нарушения се наказват съгласно чл.41а и чл.41б от Закона за чистота на атмосферния въздух като глобите са с размер между 50 и 500 лева за физически лица или имуществена санкция в размер от 200 до 1000 лв.

Вижте повече за нискоемисионните зони в София: ТУК.

От Столична община акцентират, че целта на ограниченията е подобряване качеството на атмосферния въздух в София, което има пряко влияние върху здравето и живота на нейните жители и гости. 

В столицата има изградени пет буферни паркинга на спирки на метрото, където може да се използва услугата „паркирай и пътувай“, спестяваща  време и неудобства на гостите на града. Паркингите са при метростанциите „Джеймс Баучер“, „Цариградско шосе“, „Васил Левски“ и два при метростанция „Бели Дунав“.

/ИИ/