Местните власти подкрепят предлаганата разпоредба, предоставяща предимство на местните животновъди при разпределението на пасища по чл. 37и, ал. 6 от закона.
Приема се включването на представител на отговорните държавни органи в общинската комисията по разпределението на пасищата, като се предлага участие на представител на БАБХ – Областна дирекция по безопасност на храните, вместо представител на Областната дирекция по земеделие (ОДЗ).
За по-добрата координация се предлага представител на общината да участва при разпределението на пасищата – държавна собственост. За облекчаване на административната процедура и повишаване на нейната прозрачност се предлага разпределението на общински и държавни пасища да се извършва от една комисия, включваща представители на общините, ОДЗ и БАБХ.
В становището се сигнализира за нуждата от промяна на разпоредбата по чл. 37и, ал. 6, уреждаща предоставянето на неразпределени имоти по възходящ ред, като в началото му са животновъдните обекти с най-малко животински единици, които са неустойчиви и често прекратяват договорите преждевременно.
Възможно решение, за да не се ощетяват уедрените стопанства, е въвеждане на принципа на пропорционалност, като при всяка кампания свободните пасища се разпределят по землища пропорционално на броя животински единици. Тази алтернатива следва да се обсъди обстойно с представители на браншовите организации в сектора.
Становището по законопроекта може да видите на страницата на НСОРБ.
Сдружението благодари за конкретните и задълбочени становища на общините Батак, Берковица, Брацигово, Вършец, Драгоман, Иваново, Карнобат, Костинброд, Ново село, Петрич, Правец, Разлог, Сандански, Сатовча, Свиленград, Сливо поле, Смядово, Тунджа, Хасково, Челопеч.