Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Среща на местната власт, бизнеса и гражданите в Стара Загора

Среща на местната власт, бизнеса и гражданите в Стара Загора

06.07.2023
Среща на местната власт, бизнеса и гражданите в Стара Загора

Стара Загора бе домакин на дискусия, организирана от вестник „Капитал“, в рамките на проекта „Капитал Градовете“. Форумите са насочени към развитието на местните икономики и на важните градски центрове на България. В своето приветствие към участниците в дискусията кметът на Стара Загора Живко Тодоров открои важността за местната власт да получава своевременни добронамерени съвети и градивни идеи. Проблемите, пред които се изправя община Стара Загора в контекста на Зелената сделка, не са малко, но и направеното от общината трябва активно да бъде споделяно с обществеността и бизнеса. Диалогът може да даде солиден тласък на ефективни съвместни действия, подчерта Живко Тодоров.

Стара Загора се развива доста динамично. Периодът на застой е преодолян и последните 2 години отбелязват значителен икономически интерес към региона. Администрацията е отворена за обсъждане на съществените проблеми и за участие в дискусии, насочени към търсене на ефективни решения, подчерта кметът на Стара Загора и благодари на „Капитал“ за инициативата.

Общината активно и целенасочено работи за привличането на инвеститорски интерес към региона, разказа Росица Райкова - началник на отдел “Инвестиции” в община Стара Загора, която беше един от участниците в първия дискусионен панел. Изграждането на Инвестиционна зона „Загоре“, която е един от притегателните центрове за крупни инвеститори и генератор на работни места с добавена стойност, е най-значимото постижение на местната администрация. Оценявайки ефекта на системната работа за подобряване на деловия климат, община Стара Загора създава отдел за инвестиции като самостоятелно звено, ангажирано пряко с популяризирането на инвестиционния потенциал и насърчаването на инвеститори. Само през последните две години, въпреки глобалните и регионални кризи, обемът на инвестициите се е повишил с 240 млн. лв. Данъчната политика на община Стара Загора се оценява като един от малкото инструменти за насърчаване на бизнеса, с който местната власт може да оперира. Приоритетна задача в работата на общината е стимулиране на проактивни мерки за търсене и привличане на инвеститори и индивидуален подход към всяка делова инициатива. „Стремим се да бъдем заедно с инвеститора през целия процес – от инвестиционното намерение, до неговото реализиране“, подчерта Росица Райкова. Местната администрация е осигурила и административна подкрепа за бизнеса и в процеса на работа за задържането им в региона и за насърчаване на разрастването на предприятията.

Изпълнителният директор на ИЗ „Загоре“ Радослав Танев припомни, че индустриалната зона е създадена през 2018 г. като общинско дружество и още следващата година е успяла да привлече като акционер Националната компания „Индустриални зони“. Успешна е стратегията на инвеститорите да се предоставят не просто площи за изграждане на производствени бази, а да се продават терени, напълно обезпечени с всички необходими комуникации – пътна инфраструктура, захранване с вода, канализационна мрежа, електрозахранване, подаване на природен газ. Усилията на общината се възвръщат със солидния инвеститорски интерес. Само за 2,5 г. работа, индустриалната зона вече разполага само с един свободен парцел, за който се водят преговори за закупуване. Осем компании са привлечени в ИЗ „Загоре“, сключените договори са за над 230 млн. лв. и ще обезпечат 1 230 нови работни места в общината.

Община Стара Загора има готовност да апортира в актива на дружеството още 600 декара земя и да изгради необходимата комунална инфраструктура. Активни стъпки са предприети и за прехвърляне на собствеността на бившето летище „Стара Загора“ за нуждите на индустриалната зона. Теренът от над 2 000 декара е разположен в непосредствена близост до пречиствателна станция и отговаря на всички стандарти за техническа инфраструктура. Кметът Живко Тодоров изрази надежда държавата да подкрепи усилията на региона да разшири своето инвестиционно портфолио, особено в контекста на предстоящата трансформация на въглищните централи. Тодоров подчерта, че община Стара Загора има нов Общ устройствен план, който е разработен така, че да създава благоприятни предпоставки за развитие на производствени дейности. Част от зоните за инвестиции са заложени в малките населени места.

Важен приоритет в работата на община Стара Загора е и подпомагане на бизнеса по изграждане на необходимата за новите производства работна сила. По инициатива на общината в града е създадена Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи, ориентирана към подготовка на кадри за икономически сектори с висока добавена стойност. В последните години в Тракийския университет са разкрити и редица специалности, свързани с високите технологии.

Участниците във форума подчертаха, че активността на местните администрации биха били значително по-успешни, ако на национално ниво съществува добре фокусирана реклама на държавата като инвестиционна дестинация. „Не сме добре позиционирани и това пречи на общините да се таргетират правилно своите усилия. Важно е България да бъде популяризирана не като държава, в която инвеститорите могат да спестяват разходи, а като държава, в която те могат да развият успешно своя бизнес“, изтъкна началникът на отдел „Инвестиции“ в община Стара Загора Росица Райчева. Ако има добра реклама много по-лесно ще бъде и на регионите да развиват икономическия си потенциал, изтъкнаха участниците във форума „Капитал Градовете - Стара Загора“ и обърнаха внимание, че приоритетно усилията трябва да бъдат фокусирани  върху засегнатите от справедливия преход региони.

В дискусията участваха и представители на бизнеса, висшите училища, банковия сектор и на Българската фондова борса.

Банките са все по-активни по отношение на инвестиции в зелени проекти, подчерта Кирил Янчев, ръководител отдел "Устойчиво развитие" в ОББ. Той сподели, че банките все повече анализират конкретните ефекти от дадена инвестиция и оценяват  въглеродния отпечатък. Самите компании започват да проявяват по-голям интерес към темата за зелени инвестиции, подтикнати както от чисто предприемачески нюх, така и защото техните основни контрагенти все по-активно задават изисквания, свързани с доставката на зелена продукция, каза Янчев. Той похвали местната администрация за усилията, да насочва бъдещото развитие на региона към модерни инвестиции с ниска енергоемкост и по-малък отпечатък върху околната среда.

В банковия сектор се прилагат съвременни стандарти, насочени към подпомагане на инвестиции, които освен добри финансови показатели, гарантират корпоративна социална отговорност. Сред оценяваните параметри на бъдещи инвестиции са ролята за развитие на предприемачеството в региона на инвестицията, гаранциите за здравето на хората,приноса за  развитието на човешкия капитал, грижата за околната среда. Зелените политики във финансовия сектор се структурират в ясни цели, диверсифицирани по отделни икономически сектори, ориентирани по абмициозни цели с хоризонт 2030 г. В портфейла на финансираните инвестиции за сектора на земеделието ангажиментът е за намаляване с 30% на вредните емисии, в сферата на строителството – до 47%, с 37% по-малко трябва да бъдат въглеродните емисии в енергийни проекти, финансирани от банковия сектор.

Българската фондова борса вече е създала Център за устойчиви решения и инвестиции, който обединява водещи компании в различни сектори на икономиката, научни и изследователски инстутиции. Община Стара Загора е единственият представител на местната власт в Зеления център на БФБ. Предстои въвеждането на специализиран индекс на устойчивите компании, които се търгуват на фондовата борса.

Специален фокус на дискусията в Стара Загора бяха проблемите на образованието и адаптирането на учебните програми към потребностите на бизнеса и визията за развитие на отделните региони, както и за гражданските инициативи, които са насочени към промяна на средата за живот. Участниците споделиха конкретни примери, в които активната гражданска позиция е провокирала адекватна намеса от общината и съвместните усилия са допринесли за същностни промени на средата на живот. Своя опит споделиха Първан Симеонов – представител на творческия колектив "На улицата", арх. Дора Иванова - основател на фондация “Проект Бузлуджа” и др.

Като една от най-добрите общини в менажирането на проекти, реализирани с финансови инструменти, определи община Стара Загора Любомир Царев от “Фонда за устойчиво градско развитие”. Общо 4 проекта до момента е финансирал Фондът в общината: обновяването на зоопарка, изграждането на съвременно търговско пространство „Васил Шаханов“, обновяването на Летния театър и реновирането на Драматичния. Всеки от тях е постигнал не само заложените резултати, но и ефект, оценен високо от обществото /проектът за ремонт на драматичния театър е в процес на реализация/.

„Ако хората са поставени в центъра на вниманието, това привлича и обединява администрацията, бизнеса, финансовите институции и гражданските организации. Това е холистичен подход, който може да помогне на всеки регион да се развие“, подчерта Любомир Царев.

Видео от дискусията можете да гледате тук.

Паралелно с провеждането на форума в Стара Загора вестник „Капитал“ публикува и подробна информация за икономическия профил на региона

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/ikonomika/2023/07/03/4492679_stara_zagora_triabva_da_se_otvori_za_sveta/?fbclid=IwAR076OwERONH1sYeo1nOW9FznFi7NuDtxD7cewVyFab0W9IsN0hIF7ZRuGo