Кметът на София Йорданка Фандъкова и общинският съветник Малина Едрева – председател на Комисията по образование, култура, наука и културно многообразие в Столичния общински съвет бяха домакини на неформална среща за обсъждане на възможностите за интегриране на иновациите и културата, залегнали в актуални европейски документи, като Новата европейска програма за иновации, целите на Новия европейски Баухаус, задачите на Пакта за умения.

През 2012 г. София бе първият град в България, който изработи и прие десетгодишна стратегия за развитието на културата до 2023 г. Независима експертна група разработи отчет за изпълнението на документа и започна работа по визия на Столична община за култура и изкуство през следващите 10 години. Този процес съвпада с приемането на серия от стратегически документи и инициативи на европейско ниво, които създават условия за трансформирането на градовете чрез изкуства, култура и иновации и преобразяването им в обогатяващи, устойчиви и развиващи се в хармония с природата, приобщаващи и насърчаващи диалога между култури, религии, полове и възрасти центрове. През миналата година бе създаден и EIT Culture and Creativity – една от общностите за знание и иновации към Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ).
Фокус на дискусиите бяха възможностите за взаимодействие на местната власт, неправителствените организации, на творците и научните работници по места за разработване и прилагане на съвременни подходи към развитието на средата на живот. Сериозни възможности за финансиране на подобни комплексни инициативи са набелязани за настоящия програмен период и в този контекст срещата имаше за цел да постави начало на съзидателен диалог за бъдещо развитие на различни форми на партньорства в сферата на културата и креативността.
В обсъжданията на идеите взеха участие кметовете на Габрово Таня Христова и на Кюстендил Петър Паунов, заместник-кметовете на Бургас Диана Саватева и на Перник Стефан Кръстев, представители на креативните индустрии, творчески организации и университети, както и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева и експерти от Сдружението.

София полага системни усилия за да капитализира огромния творчески потенциал, който бе обединен в подготовката на кандидатурата за Европейска столица на културата през 2019 г. Тогава концепцията за домакинство интегрира културните политики и инициативи на Кюстендил, Перник и Благоевград, подчерта кметът Йорданка Фандъкова и припомни, че Столицата продължава ползотворното сътрудничество и с останалите градове-кандидати от България. Процесът на диалог с различните заинтересовани страни, който бе пренесен от подхода при разработването на Стратегията за развитие на културата до 2023 г., сега се разраства и отваря врати към всички общини, които припознават културните процеси и иновациите като свой приоритет, изтъкна кметът на София.
Визията, която очертават новите европейски политики, е свързана с по-тясното интегриране на култура, екология, иновации, архитектура, дизайн, наука и изкуства в процеса на цялостно преобразяване на средата за живот. Именно затова и Столична община инициира меморандум за партньорство с всички структури, които споделят съвременната концепция за интелигентен растеж на регионите. „Нашата цел е това партньорство да обедини различни юридически лица с кауза да направим нашите места за живеене по-добри, приобщаващи и иновативни, като се възползваме максимално от програми, политики и инициативи по линия на Европейската комисия в новия програмен период“ – подчерта председателят на Комисията образование, култура, наука и културно многообразие в СОС Малина Едрева.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева изрази подкрепата на Сдружението за инициативата и подчерта, че обединението на всички български общини може да осигури подходяща платформа за обмен на идеи и знания за развитие на партньорството. Тя посочи разработената концепция за интегрирани териториални инвестиции в Югозападния район за развитие, който съвместно с общините подготвя консултантския екип на НСОРБ, като пример на последователност в политиката на Столицата като утвърден генератор на икономически растеж.

НСОРБ ще партнира в предстоящия в началото на юни Европейския иновационен кампус, който ще домакинства София. Програмата на форума е структурирана в 4 основни тематични кръга: културни и творчески сектори и индустрии, региони и регионално развитие, инструменти за преодоляване на иновационното разделение и ускоряване на местния иновативен процес. В събитието ще вземат участие местни администрации, граждански организации, представители на университети и млади хора, развиващи иновационни подходи в различни обществени сфери.


png.png)






