Clean Cities Campaign (CCC), eвропейска коалиция от над 80 граждански организации, които полагат усилия за популяризирането на транспорта без емисии, изготви анализ за ситуацията в 42 европейски града.
От ССС смятат, че споделените транспортни средства с нулеви емисии трябва да бъдат интегрален елемент от всяка градска транспортна система, затова ги включват в индикаторите на изследването. Анализът дава общ преглед на резултатите по четири индикатора:
- Брой споделени велосипеди и ел. тротинетки на 1000 жители;
- Брой споделени електромобили на 1000 жители;
- Дял на автомобилите на градския транспорт с нулеви емисии към общия обем на обществения транспорт;
- Налични станции за зареждане на електромобили на 1000 жител.
Основните резултати от анализа показват не само известните лидери (като Копенхаген, Осло, Париж и Амстердам), които отново заемат първите позиции, но и редица градове, които са конкурентни по отношение на споделения транспорт с нулеви емисии (включително Милано, Любляна, Будапеща, София и Труймясто – агломерация в Северна Полша). Това показва, че споделената мобилност може да бъде пряк път към перспективни системи за градски транспорт, тъй като позолява бърз напредък със сравнително ограничено публично финансиране, казват от ССС.
Париж, Копенхаген и Милано предлагат най-много споделени велосипеди на глава от населението, докато Хелзинки, Лисабон и Брюксел разполагат с най-много споделени тротинетки.
Копенхаген, Амстердам и Любляна предлагат най-много споделени електрически автомобили на глава от населението. По-големите градове, където има повече потенциални потребители, също се представят добре, включително Париж, Берлин, Хамбург, Мадрид и Милано. София е сред градовете, прескочили напред с няколко места в класацията с добро представяне в тази категория
Според изследването, няколко града са на път да имат автобусен парк със 100% нулеви емисии до 2030 г. Осло води в надпреварата: две трети от автобусния парк на норвежката столица в момента е електрически, а той ще бъде с нулеви емисии до 2028 г. В абсолютни числа най-много електрически автобуси има в Лондон и Париж.
София получава оценка 6,8 от 10 и се нарежда в челната петица заедно с Копенхаген, Осло и Милано заради електрификацията на градския транспорт и използването на автобуси с нулеви емисии.
По всички критерии в проучването българската столица се нарежда на 20-о място сред изследваните 42 европейски града. Зад нас в класацията са Мадрид, Лондон, Рим и Виена.
„Разликата е в политическото лидерство: Големите разлики при иначе генерално сходни градове показват важността на местните лидери. Най-добре представящите се градове са тези, в които лицата, вземащи решения по места, си поставят ясни, амбициозни цели и правят насочени инвестиции“, се казва в анализа.


png.png)






