От 20 до 22 юни 2023 г. ще се проведе конференцията "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход". Събитието се провежда за трети път и ще обединява европейски и български лидери, водещи експерти, представители на бизнеса и НПО, като ще бъде открито от президента Румен Радев.
В Зелената седмица участие ще вземат председателят на Народното събрание Росен Желязков, заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович, вицепрезидентът на ЕИБ Лиляна Павлова, министърът на енергетиката на Румъния Виргил-Даниел Попеску, министърът на земеделието, горите и водното стопанство на Северна Македония Люпчо Николовски, а комисарят по сближаване и реформи Елиза Ферейра ще поздрави конференцията чрез видеообръщение. Сред нашите вдъхновяващи говорители са Иван Кръстев, изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена (IWM Vienna), както и преподавателят от Харвард и съавтор на бестселърите „The AI Republic” и “Understanding How the Future Unfolds” д-р Марк Еспосито.
Във форума ще участват над 130 панелисти от 10 държави, сред които Ерион Велиай, кмет на Тиранa, Джордж Кремлис, почетен директор на Генерална дирекция „Околна среда“ към ЕК, Франсиско Барос Кастро, член на кабинета на еврокомисаря за „Сближаване и реформи“, Матю Болдуин, заместник генерален директор на Генерална дирекция „Енергетика“ към ЕК, Адрияна Сукова, заместник генерален директор на Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ към ЕК, Джеф Готлийб, старши регионален постоянен представител на МВФ за Централна, Източна и Югоизточна Европа, Вадим Чебан, главен изпълнителен директор на МОЛДОВАГАЗ.
За конференцията са поканени още представители на ЕК и ЕП, министри на страните от региона, ЕИБ, МВФ, банки за развитие от ЦИЕ, водещи индустриални компании, представители на бизнеса и на местната власт, на работодателите и синдикатите, университетите и научните среди и на неправителствения сектор.
Дискусиите ще бъдат тематично обособени в отделните дни на конференцията, като основният фокус ще бъде върху: енергийната сигурност и свързаност в контекста на европейския енергиен пазар; бъдещето на базовите енергийни мощности, на водорода и новите климатични технологии; финансовите инвестиции във възобновяема енергия и оценката на риска; ESG политиките и регулациите; индустриалния преход към нисковъглеродни емисии; иновациите, изкуствения интелект и технологичната революция; транспорта и зелената мобилност; цените, храните и продоволствената сигурност; европейския Баухаус.
"Само преди една година всички ние имахме много съществен проблем и на национално и на европейско ниво, по какъв начин ще си осигурим газовите доставки, предвид зависимостта от Русия. Този проблем беше решен в буквалния смисъл на думата за нула време. Миналата година инвестициите в зелени технологии и възобновяеми източници също се развиваха много активно, но тази година вече на практика опашката от ВЕИ мощности за присъединяване надхвърля повече от три пъти инсталираните мощности в България, които реално се ползват", разказва Славчо Нейков от Института по енергиен мениджмънт. Той отбеляза, че паралелно с това възникват и нови въпроси, които търсят своя отговор, като например темата за ролята на въглищата, ядрената енергетика, енергийната сигурност, както и темата за климата. Един от акцентите във форума специално за ядрената енергетика е така наречената кръгла маса в края на първия ден, което е посветена на стратегическия подход към българската енергетика. Нейков подчерта, че енергийният сектор в България е изключително стабилен. От гледна точка на това къде стоим с цените, което интересува хората, те са относително ниски в сравнение с европейските.
Експертите коментират, че в сферата на зелените политики проблемът в България е стратегически, защото липсва ясна визия накъде отиваме. "От десетилетия се говори за нови ядрени мощности, от доста време темата за въглищата излезе на преден план и паралелно с това стои един много болен принципен въпрос, въпросът за енергийната бедност", споделя пред БНР Славчо Нейков. Според проучване в края на миналата година, около 40% от населението на страната може да бъде причислено към енергийно бедните, поясни той и каза: "Енергетиката трябва да се развива на пазарен принцип, а държавата чрез социалната политика трябва да подпомага именно тези, които имат нужда от това".
Във форума конференцията "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход" ще вземат участие заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Троян Донка Михайлова, кметът на община Самоков и член на УС на НСОРБ Владимир Георгиев, и изпълнителния директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
Партньори на събитието са Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, НСОРБ, Българската стопанска камара, Асоциацията на индустриалния капитал в България, Конфиндустрия България, Българо-испанската търговска камара, Българо-румънската търговско-промишлена палата, Камарата на строителите в България, Американският университет в България, ПанЕвропа, Атлантическият клуб в България, Junior Achievement Bulgaria, и др.
Вижте повече подробности тук.


png.png)






