Общините са силно зависими от държавните трансфери и субсидии. 70% от общинските бюджети се формират от държавните средства, а 30% - от собствени доходи, от данъците. На практика няма пари за дългосрочно планиране и за сериозни проекти. Това каза в предаването "Твоят ден" на Nova News Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините.
По думите ѝ дори община да е имала останали средства от 2022 г. по всяко бюджетно перо, не е имала право да ги харчи. "На 1 февруари 2022 г. започнахме преговорите по Бюджет 2023, продължихме ги със служебен кабинет и ги завършихме с редовен. Надяваме се до края на юли да видим приемем държавен бюджет“ – допълни Силвия Георгиева. Вижте цялото интервю тук.



png.png)






