Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ, за общественото напрежение, породено от класиране на проектите за енергийно обновяване

Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ, за общественото напрежение, породено от класиране на проектите за енергийно обновяване

19.01.2024
Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ, за общественото напрежение, породено от класиране на проектите за енергийно обновяване

В предаването "Още от деня" по БНТ изпълнителният директор на сдружението коментира напрежението, свързано с процедурата, осигуряваща финансов ресурс за енергийно обновяване на домовете на българските граждани. Силвия Георгиева обясни, че в обществения дебат малко се говори за конкретните числа, които измерват размера на желаещите собственици да обновят жилищата си със средства от европейските фондови. „В тази процедура 152 общини подадоха проектите на 3068 многофамилни жилищни сгради, за които се търси ресурс на стойност близо 4 млрд. лева, а наличният е само 1.2 млрд. лв. напрежението се породи, защото в тези средства се вместват едва 756 сгради“, обясни тя.

„Сдружението няма контролни функции и правомощия при разпределението на европейските средства, но имаме добро партньорство с МРРБ не само по този въпрос, но и в комуникацията по всякакви проблеми от общ интерес. Породи се напрежение и защото не беше направена достатъчна информационна кампания, която да разясни, че ресурсът е ограничен и ще стигне за много по-малко сгради. Определиха се едни тавани по общини, за които не беше ясно обяснено, че няма как да бъдат достигнати за територията на всички общини. Местните администрации проведоха много процедури, помогнаха на сдруженията на етажните собствености да подготвят проектите, допълни Силвия Георгиева.

Остават нефинансирани 2300 сгради, за които се търси ресурс на стойност близо 2.7 млрд. лева. Регионалният министър заяви в Народното събрание, че ще бъде направен задълбочен анализ и при необходимост ще бъдат проверени сертификатите на сградите, за които е заявено достигане на най-висок клас енергоефективност след въвеждане на мерките.  

Сдружението ще обсъди създалата се ситуация на заседанието на Управителния съвет, а в понеделник има среща с министъра на регионалното развитие Андрей Цеков, на която ще се търси възможния изход от създалата се ситуация.

„Считаме, че готовите обекти трябва да вървят напред, за да ангажираме строителния бранш и гражданите да виждат, че средствата не са само на хартия“, допълни Силвия Георгиева.

Интервюто може да видите ТУК.