Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева споделя за Радио София стремежът на екипа да подкрепя новоизбраните членове на общинските съвети и кметовете, да им вдъхва увереност, че ще получават подкрепа, независимо пред какви предизвикателства ще се изправят.
„Целта ни е да набележим най-належащите краткосрочни задачи, но и да погледнем по-далеч в 4-годишния мандат. Очакваме до края на годината да бъде приет държавният бюджет и от януари да започнем да работим по общинските“, казва Силвия Георгиева.
Тя напомня, че за 2024 г. общините ще стартират проекти, за които вече имаме одобрено европейско финансиране, но очакват централните администрации да обявят условията, за да се пристъпи към избор на изпълнители.
„За първи път очакваме да имаме достъп и до инвестиционен ресурс през националния бюджет“, подчертава още изпълнителният директор на НСОРБ. Сред първостепенните приоритети, залегнали в проектите, са ремонти и ново строителство на училищни сгради и детски градини, улично осветление, домовете за възрастни хора.
Георгиева коментира „шарения“ състав на общинските съвети, което не е новост за местните ръководства. „Много от общините доказаха, че могат да работят и така. В местната власт хората се прагматици и по-лесно могат да взема решения в името на подобряването на средата за живот“, казва тя и добавя, че от държавата се очаква да даде възможност за повече гъвкавост на местните управления и по-голяма финансова самостоятелност.
Цялото интервю може да чуете ТУК.


png.png)






