В „Денят започва“ по БНТ изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева коментира изпълнението на Националната инвестиционна програма за общините. Тя бе посрещната с голям оптимизъм и висока мотивация от местните администрации. Изпълнението на проектите върви с добро темпо, но на места все още има неразплатени авансови плащания. Има изпълнени проекти от месец юни, по които няма плащане и изпълнителите започват да предявяват претенции с изпълнителни листове и отчитаме това като проблем, каза Георгиева.
Тя отчете като добра за общините философията на програмата и добър подход за финансиране на капиталови проекти. До 2026 година има одобрени 2900 проекта, което е изключително огромен обем от проекти за базова инфраструктура, коментира изпълнителният директор на Сдружението. До момента са сключени около 2000 споразумения, в изпълнение са вече над хиляда проекта. Това показва проектната готовност на общините, които много бързо успяха да се организират, да издадат строителните книжа, да проведат обществените поръчки, допълни Силвия Георгиева.
Националната инвестиционна програма е поименна и е приета със Закона за държавния бюджет за настоящата година и нейният хоризонт е тригодишен. Там действително има проекти за всички общини, няма изключения.
"Редът на сключване на споразумения е съобразно скоростта, с която общините могат да подадат строителната документация", подчерта Силвия Георгиева.
Тя допълни, че през следващата година фокусът на общините, в които има режими на водата ще бъде само проекти за ВиК инфраструктура.
„Темата за такса "битови отпадъци" и изобщо за промяна в управлението на отпадъците в България е темата на общински мандат 2023-2027. Това ще е най-голямата промяна, която ще се реализира в настоящия общински мандат. Ще въведем плащането на количество от 1 януари 2026 г.“, каза още изпълнителният директор на НСОРБ. Тя отчете, че гражданите в голяма част вече са готови да събират разделно и добави, че това е пътят за намаляване на таксата за домакинствата.
Вижте интервюто ТУК.
/МБ/


png.png)






