Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ: Новият кабинет трябва да продължи инвестиционната програма за общините

Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ: Новият кабинет трябва да продължи инвестиционната програма за общините

18.06.2024
Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ: Новият кабинет трябва да продължи инвестиционната програма за общините

Очаквания на общините в България от новия Парламент и бъдещото правителство са за гарантиране на стабилност в държавата и управлението. Един от важните краткосрочни приоритети е продължаването на инвестиционната програма за общините, която се реализира със средства от държавния бюджет. Като страна по преговорите за държавния бюджет, НСОРБ очаква да бъдат проведени конструктивни разговори за бюджета на държавата за 2025 г. в частта свързана с общините. Това коментира Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Национално сдружение на общините в република България в предаването "Бизнес старт" в ефира на Bloomberg TV.

По-интензивна работа по НПВУ, по който общините имат кратко време да изпълнят проектите, е от изключително значение за интересите на държавата.

„Колкото по-малко време ни остава за изпълнение, толкова по-голямо предизвикателство става реалното изпълнение на тези проекти, затова имаме очаквания още от първите дни на новия кабинет да бъде ясно артикулирано и в общественото пространство и в частност с общините – остава ли Планът приоритет за нашата държава и дали да инвестираме собствени средства на общините, за да започнем изпълнението на проектите и дали ще ни бъде гарантирано възстановяването им от самия План“, заяви изпълнителният директор на НСОРБ.

Въпреки политическите турбуленции на централно ниво, общините продължават да бъдат гарант на стабилността. Голямо предизвикателство за местната власт в следващите години е  преминаването към изчисляване на такса битови отпадъци на количество. Новият начин на изчисляване ще влезе в сила от 1 януари 2025 г., подчерта Силвия Георгиева. Общините работят засилено в тази посока.

Климатичните промени все по-често ще предоставят тежки метеорологични явления, което се вижда и в последните месеци у нас. Силвия Георгиева обясни, че общините, гражданите и държавата трябва да инвестират в превенция, в това число и в застраховане на имуществото. 

Вижте цялото изказване на Силвия Георгиева: