През последните години преживяхме няколко пъти парламентарни избори и смяна на правителства, през целия този период общините запазиха своята стабилност. Кметовете и общинските съвети са винаги на своите места, а в условия на кризи очакванията към тях, ангажименти и отговорностите им сериозно нарастват, каза в интервю за БНР Стара Загора. Общините се справиха успешно с всички премеждия, през които държавата преминава и успяват значително да смекчат ефекта от трудностите върху живота на гражданите, изтъкна тя.
Сред основните проблеми, с които предстои на общините да се справят в следващите години, са климатичните промени, влизането в еврозоната, преминаването към още по-мащабна дигитализация.
Общините трябва да работят все по-активно с гражданите, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева. Всички политики трябва да се създават и развиват с подкрепата на гражданите. Националният младежки конкурс „Аз за моята община: един проблем – едно решение“, обявен от НСОРБ по повод Деня на българската община и местното самоуправление, е фокусиран именно върху необходимостта за по-голяма гражданска енергия да се влее в управлението на общините. Гражданите трябва да бъдат ангажирани не само с констатиране на проблемите, а и с тяхното разрешаване.
За БНР Стара Загора Силвия Георгиева съобщи и новината, че десетокласничката от старозагорската търговска гимназия "Княз Симеон Търновски" Деница Димитрова е големият победите в Националния младежки конкурс „Аз за моята община: един проблем – едно решение“.
Чуйте цялото интервю тук.


png.png)






