В интервю за Радио София – БНР изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева коментира крехкия напредък по темата за финансовата децентрализация на общините. „Повече от 15 години се опитваме да привлечем вниманието на политическите сили върху необходимостта общините да разполагат с повече собствени средства, с които бързо и по-евтино да могат да решават проблемите от местно значение. Това означава общините да имат повече приходи, които остават пряко в техните бюджети, а не се получават като субсидии от държавата“, казва пред БНР Силвия Георгиева.
„Средствата, с които общините разполагат и могат да се разпореждат самостоятелно с решение на Общинските съвети са само приходите от тези 3 данъка. От всеки 100 лева събрани от българските граждани само 4 лева остават директно в общинския бюджет“, обърна внимание изпълнителният директор на НСОРБ.
След срещата между Николай Денков и представители на Националното сдружение на общините в Република България става ясно, че има политическо съгласие да се предприемат реални стъпки към по-голяма самостоятелност на местните власти. Трябва обаче да се намери устойчив подход, за да не бъде ощетена нито една община.
Цялото интервю можете да чуете тук.


png.png)






