Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ: Общините от години се подготвят за промяната, както и за преминаване към разделно събиране на отпадъците

Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ: Общините от години се подготвят за промяната, както и за преминаване към разделно събиране на отпадъците

14.09.2023
Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ: Общините от години се подготвят за промяната, както и за преминаване към разделно събиране на отпадъците

Електронното издание „Медиапул“ публикува обширен материал по темата за новата формула за определяне на такса смет, която би трябвало да влезе в сила от 1 януари 2025 г. В подкрепа на общините за моделиране на един от възможните механизми – според броя на живеещите в едно домакинство, Националното сдружение на общините (НСОРБ) подписа споразумение с Националния статистически институт (НСИ) за безплатно получаване на данни за броя ползватели на жилищата в България.

Новата формула предвижда такса смет да се определя по избор на общината според три базииндивидуално измерено количество отпадък за имота (включително чрез покупката на торби), количество битов отпадък за имота (определено според броя и вместимостта на съдовете за събиране на боклука и честотата на тяхното транспортиране) или броя ползватели на услугата в имота.

Споразумението с НСИ от сряда ще снабди общините с безплатни данни, ако решат да изчисляват таксата на база брой ползватели, тоест според живеещите в съответното домакинство. Кметовете ще получат официални данни за всички жилищни сгради, жилищата в тях, броят на домакинствата и членовете на домакинствата, ползватели на услуги, като няма да бъдат предоставяни имена или други индивидуални данни за лицата, уточниха от статистическия институт.

Общините имат още много работа до достигането на окончателен резултат, споделя пред „Медиапул“ изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева. Следващата стъпка от процеса е приемането на наредба на Министерството на финансите за методиката, по която ще се изчисляват трите основи. Тя трябва да бъде приета до 31 март 2024 г.

"Общините от години се подготвят за промяната, както и за преминаване към разделно събиране на отпадъците, но базата, въз основа на която ще се определя такса "смет", ще се определи от съответната община в зависимост от редица фактори – географски, социално-икономически, а също и в зависимост от организацията на сметоизвозването в съответната община и др.", добави пред Mediapool Силвия Георгиева. По думите ѝ все още не може да се каже дали общините масово ще изберат за база броя ползватели на имота, който изглежда като най-лесния за администриране вариант, но и най-далечен от идеята за облагане на реално изхвърленото количество отпадък.

Основното притеснение на местната власт е, че новата формула драматично ще завиши таксата на голяма част от домакинствата за сметка на бизнеса, който в момента поема основната тежест на плащанията за събирането, извозването и третирането на сметта, се отбелязва в публикацията.