В интервю за Радио София изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева представи основните послания от проведената на 16 април на заключителна пресконференция по проект „Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България“. обясни, чеса водили разговори по темата с няколко правителства и с всички парламентарно представени партии.
„Крайно време е и в България местната власт да получава част от приходите от данъка върху доходите на физическите лица и данък печалба, т.е. част от тези приходи да остават на място в общината, в която са произведени, а не да влизат директно в централния бюджет“, каза Силвия Георгиева.
Тя уточни, че България е единствената държава в Европейския съюз, в която общините не получават част от тези преки данъци, и добави, че НСОРБ дълги години работи за промяна на тази ситуация, тъй като България е най-централизираната държава.
Около 70% от парите на общините идват от субсидии и от централния бюджет и зависят от решенията на правителството, което и да е то. Едва 30% от средствата общините си осигуряват от данъчни и неданъчни приходи, докато средноевропейското съотношение е 50% на 50%, а в някои държави достига и до 40% на 60%.
„Тази реформа трябва да се случи“, категорична бе Силвия Георгиева. Тя изтъкна, че проектът е приключил с няколко много важни препоръки и пътна карта, която би следвало да се реализира в следващите две години.
Цялото интервю може да чуете ТУК.


png.png)






