Вече над десет години програмата “Нестле за по-здрави деца” предлага интегриран подход за здравословно развитие на децата чрез четири образователни модула – хранене, активен начин на живот, устойчивост и значението на хидратацията.
Тези модули предоставят необходимите знания и практически умения, които родителите и учителите могат лесно да внедрят в ежедневието на децата. Чрез програмата те се обучават как да създават балансирани хранителни режими, да насърчават физическата активност, да подчертават важността на достатъчната хидратация и да развиват екологично съзнание у децата. Това подпомага изграждането на здравословни навици от най-ранна възраст и подготвя децата за един по-здравословен и устойчив начин на живот.
За поредна година, НСОРБ е партньор на инициативата.
В 7-мото издание на конкурса взеха участие общо 176 институции, като 75 от тях са училища, а 101 са детски градини, което показва с 12% по-високо участие от миналогодишното издание на конкурса. Над 16 000 деца се включиха с интересни и креативни проекти, обхващащи различните модули на програмата, като за първа година почти всички участници включиха дейности обхващащи и четирите образователи модула – здравословно и балансирано хранене, важността на хидратацията, активно движение, устойчивост. Броят деца, взели участие е рекорден за конкурса.

Тази година за пръв път учители, родители и деца се възползваха от 100% дигитализираните уроци на „Нестле за по-здрави деца“ с два кратки видеоклипа – един за училища и един за детски градини. Главните герои в двете видеа са децата, което значително улеснява участниците да усвоят необходимата информация, но и помага това да се случи по забавен и интересен за тях начин.
В конкурса, първо място в категория “Училища” спечели основно училище “Паисий Хилендарски”, гр. Казанлък, с проект за създаване на зелен парк с брандирани пейки с тематични изображения на български автори и техни произведения до сградата на учебното заведение. А в категория “Детски градини” първо място взе детска градина “Кремена”, гр. Пловдив, с проект за разсадник към детската градина, както и изграждане на детски фитнес и мини-паркур катерушка в двора си.
Второ и трето място в първата категория отиват при основно училище “Св. Св. Кирил и Методий” от Гоце Делчев и средно училище “Христо Ботев”, гр. София с проекти за създаване на училищна градинка и клубове за здравословно хранене и физическа активност и за изграждане на модерна и безопасна настилка за детска площадка, а в категория “Детски градини” бяха избрани детска градина “Родопчанче” - на второ място и детска градина “Зайчето Куики” - на трето място, с изготвени от тях проекти за изграждане на детски фитнес кътове и зона за отдих.
Победителите за учебната 2023/2024 година в конкурса “Нестле за по-здрави деца” бяха избрани от жури в състав от д-р Климент Христов, експерт на РУО София, Благовеста Борчева, представител на МОН, Нели Стайкова, представител на НСОРБ, Мария Тодорова юрист от Нестле България и специалното гост-жури – миналогодишните победители в конкурса – децата от ОУ "Св. св. Кирил и Методий" с. Драгичево.


png.png)






