Кърджали е една от общините, които не само активно участват в привличането на европейски средства, но един от примерите за реализиране на устойчиви проекти с надобщинско значение, подчерта в рамките на форума „Българските общини – 15 години в ЕС“ кметът на община Кърджали и заместник-председател на УС на НСОРБ Хасан Азис. Той разказа за опита на своя екип да работи на проектен принцип с европейски средства още от периода на предприсъединителните фондове. Един от емблематичните за региона примери е изграждането на пътната връзка Кърджали – Подкова – Комотини. Близо 20 години след реализирането на проекта повече от 1,2 млн. автомобила годишно преминават през пътната отсечка. Възможността за съвременна автомобилна връзка се превърна в стимул за по-интензивни трансгранични контакти и за развитие на редица погранични общини като Кирково, Момчилград, Черноочене, подчерта Хасан Азис. Така жителите на целия регион усещат смисъла на стратегически верния избор при насочването на инвестициите.
С европейски средства община Кърджали една от първите у нас изгради пазар на производителите. Проектът значително надживява своя период на устойчивост и вече се ползва и от производители от съседни държави. Умението да се инвестира в перспективни инициативи дава значителен тласък за съвместна работа по общи проекти с общини от съседни държави, подчерта кметът на Кърджали.
72 са проектите, които са реализирани през последните 15 години в община Кърджали и над 170 млн. лв. са привлечени в общината. Една от утвърдените стратегически линии на кметския екип е инвестиране на европейските средства в проекти с подчертан регионален ефект. Този подход дава възможност на общината да се утвърди като един от лидерите не само на регионално ниво. Общината е на едно от първите места по осигурена зелена площ на глава от населението и сериозен принос за подобряването на характеристиките на жизнената среда има изградения с европейски средства проект за един от най-големите паркове в страната. Повече от 80% от децата и учениците в община Кърджали се развиват и възпитават в обновена образователна среда. С успешно инвестиран европейски ресурс Кърджали успя да превърне уникалната археологическа находка – Перперикон, в третия най-посещаван исторически комплекс в България.
Заместник-председателят на УС на НСОРБ открои и някои ключови проблеми, за чието преодоляване е нужно не само обединението на общините, но и ефективното партньорство с държавните институции.
Съфинансирането на европейските проекти продължава да бъде възпиращ фактор за някои средно големи и малки общини да кандидатстват за финансиране. Само за последните 15 години община Кърджали е вложила повече от 20 млн. собствени средства в европроекти. Административният капацитет е едно от най-важните условия за ефективното реализиране на проекти, подчерта кметът на Кърджали и обърна внимание на необходимостта от подкрепа за общините при изготвянето на технически проекти за бъдещите инвестиции.
„Все още не сме намерили начина и формата с правителството да подпомогнем малките и средните общини за съфинансирането и за разработването на качествени технически проекти“, обърна внимание г-н Хасан Азис и апелира темата да бъде във фокуса на внимание на правителството, защото качеството на подготовката за бъдещите европейски проекти е от ключово значение за изпълнението на устойчиви проекти.
Заместник-председателят на УС на НСОРБ обърна внимание, че дори общинските планове за интегрирано развитие няма как да бъдат ефективно реализирани, ако общините не усещат държавата като партньор в усилията за постигане на целите.
Г-н Хасан Азис представи първите стъпки на българските общини в рамките на Мрежата за сътрудничество на Балканските градове В40, създадена по инициатива на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Мрежата отбеляза най-значителното си разширяване с присъединяването на 10 български общини през юни тази година и вече активно се работи по основните приоритети за развитие на партньорствата, а те кореспондират с основните тематични линии в дискусиите на ГСМВ.
В присъствието на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова кметът на Кърджали Хасан Азис съобщи и новината, че страната ни, в лицето на София, ще бъде домакин на следващата годишна среща на Балканската мрежа В40.



png.png)






