Комитетът за наблюдение на Програма Интеррег VІ-А ИПП България – Турция 2021 –2027, заседава на 7 ноември в гр. Ямбол. Заседанието на Комитета се проведе в сградата на културно-историческия център „Безистена“, модернизиран с над 5 млн. лв. по проект на Община Ямбол по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013.
„Зелена светлина“ бе дадена на всичките 27 проектни концепции, успешно преминали оценката по поканата по Стратегическа цел 1 „Постигане на устойчив и приобщаващ икономически растеж въз основа на повишена конкурентоспособност на местната икономика, цифрова и зелена трансформация” на Териториалната стратегия на програмата. Концепциите са на стойност почти 26.5 млн. евро. Кандидатите по тях ще бъдат поканени да депозират пълни проектни предложения. В 20 от одобрените концепции партньори са 17 български общини: Малко Търново, Средец, Поморие, Камено, Елхово, Тунджа, Стралджа, Харманли, Димитровград, Ямбол, Карнобат, Тополовград, Хасково, Несебър, Любимец, Приморско и Созопол.
Заместник-кметът на община Ямбол Васил Александров, който представляваше НСОРБ на заседанието, апелира в най-кратки срокове да се обяви кандидатстването с пълните проектни предложения, което ще позволи до средата на следващата година за започне реалното им изпълнение.
Комитетът одобри и пакет документи за кандидатстване по Приоритет 1 „Екологичен трансграничен регион“. Поканата ще бъде на конкурентен подбор с бюджет от 6.6 млн. евро. Насочена е към подкрепа на малките и средните предприятия в трансграничния регион за подобряване на енергийната им ефективност.
На 13 ноември в София заседава Комитетът за наблюдение по Програма Интеррег VІ-А ИПП България – Северна Македония 2021 – 2027.
Одобрен бе докладът за оценка на административното съответствие и допустимостта на проектите по поканата на конкурентен подбор за инфраструктурни проектни предложения по Приоритет 1 „По-зелен граничен регион“. Всичките 9 депозирани проектни предложения отговарят на изискванията за административно съответствие и допустимост и преминават на следващия етап – оценка на качеството. В 8 проектни предложения водещи партньори са българските общини: Петрич, Дупница, Банско, Якоруда, Гоце Делчев, Сапарева баня, Кюстендил и Гърмен. Другото проектно предложение е на община Кратово, Северна Македония.
На заседанието стана ясно, че през първото тримесечие на следващата година по програмата ще се обявят 2 покани за набиране на проекти. Първата ще е за разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения, които осигуряват универсален достъп и участие. Тя ще бъде насочена към кандидатите, успешно преминали оценката на проектни концепции по Териториалната стратегия на програмата. Бюджетът на поканата е 8.1 млн. евро.
Втората покана ще бъде насочена към повишаване на конкурентоспособността на МСП и ще бъде с бюджет 2.7 млн. евро.
Сроковете за набиране на проекти и по двете покани ще са 90 дни от датата на обявяването им.
До края на годината ще стартира и стратегическият проект по програмата, изпълняван от областна администрация Благоевград, за изграждането на новия ГКПП „Клепалото“ при Струмяни-Берово.
Отчетено бе, че изпълнението на програмата за периода 2014 – 2020 г. е много успешно. Дейностите по последните 5 текущи проекта са приключили, в т.ч. и проверките на място. Предстои разплащането и финалното им отчитане. Представител на НСОРБ на заседанието бе началник отдел в Сдружението.


png.png)






