Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Регионите настояват за силна подкрепа и по-добри правила за сближаването и трансграничното сътрудничество между съседните държави

Регионите настояват за силна подкрепа и по-добри правила за сближаването и трансграничното сътрудничество между съседните държави

28.09.2023
Регионите настояват за силна подкрепа и по-добри правила за сближаването и трансграничното сътрудничество между съседните държави

Насърчаването на трансграничното сътрудничество, преразглеждане на многогодишната финансова рамка (МФР) и бъдещето на Политиката на сближаване след 2027 г. бяха сред основните теми на заседанието на Комисията за политиката на териториално сближаване и бюджета на ЕС (COTER) на Европейския комитет на регионите (КР) на 26 септември в Брюксел.

С единодушие членовете на комисията подчертаха ролята на местните и регионалните власти за подобряване на външните отношения на ЕС чрез подход "отдолу-нагоре".

Докладчикът Мария-Антоанета Маупертуи (Франция), председател на Регионалното събрание на Корсика, заяви: "Бруталната агресия на Русия срещу Украйна ни напомни колко е важно да се гарантира стабилността в съседните на ЕС държави, както по източните, така и на южните граници, чрез засилено трансгранично сътрудничество по суша и море. Доброто сътрудничество между регионите и местните власти от ЕС и съседните му държави е от ключово значение за поддържането на мира, насърчаването на сближаването и просперитета. Поради тази причина ние в КР единодушно гласувахме в подкрепа на увеличаване на финансирането за програмите Interreg, които са от решаващо значение за изграждане на доверие и развитие на експертен опит и съвместни проекти в съседни местни и регионални органи, докато те се подготвят да се присъединят към ЕС."

В становището, в което териториалното сътрудничество се разглежда като стратегически инструмент за насърчаване на устойчивото развитие в съседните на ЕС държави, се призовава за опростяване на процедурите в проектите по Interreg, за по-голяма гъвкавост на финансирането, за да се отговори на нуждите на трансграничните райони, и за по-ефективно свързване на действията за трансгранично сътрудничество с други програми на ЕС за финансиране. Подчертава се спешната необходимост от заставане на страната на украинските региони и градове. Европейският комитет на регионите е един от основателите през 2022 г. на Европейския алианс на градовете и регионите за възстановяване на Украйна.

Членовете на COTER приеха и проект на становище за бъдещето на Политиката на сближаване след 2027 г., когато приключва седемгодишният дългосрочен бюджет на ЕС. Съдокладчици по текста са председателят на КР Вашку Алвъш Кордейро (Португалия) и председателят на Комисия COTER Емил Бок (Румъния). Становището очертава визията на европейските градове и региони за бъдещето на политика, чиято роля следва да бъде засилена по отношение на други инвестиционни стратегии на ЕС. (По-подробна информация е публикувана на следния линк тук.)

Членовете на COTER проведоха първо разискване по предложението за преразглеждане на МФР за периода 2021-2027 г. Тя следва да отговори на непредвидени нужди, но това не следва да бъде в ущърб на дългосрочните ѝ цели, по-специално на Политиката на сближаване. Членовете на комисията подчертаха, че предложението за Европейската платформа за стратегически технологии (STEP) може да доведе до концентрация на финансиране и критични технологии в някои региони и държави членки в противоречие с принципа "не вреди на сближаването".

Членовете на комисията COTER се споразумяха да изготвят становища по две други теми: "Екологизиране на товарния транспорт" и "Интелигентните, устойчиви и достъпни жилища като инструмент за местните власти да се справят с множество предизвикателства".

В заседанието представител на българските местни бе кметът на Габрово Таня Христова.