Приключи първият етап по структурирането на Регионалните съвети за развитие и бяха проведени първите им заседания. На своето заседание на 29 май 2024 г. УС на НСОРБ разгледа подробна информация за дейностите на НСОРБ за определянето на представителите на общините в Регионалните съвети за развитие (РСР) за мандат 2023-2027 г.
В периода 17 януари – 19 април бяха проведени 28 областни срещи за избор на представителите на общините и техните заместници в 6-те Регионални съвета. Съгласно Закона за регионалното развитие, това е отговорност на НСОРБ. Структурата на избраните титулярни представители на общините в 6-те РСР е:
- 73-ма кметове на общини,
- 3-ма кметове на райони на Столична община,
- 1 председател на ОбС
- 3-ма общински съветници от Столичния общински съвет.
При провеждане на заседанията на РСР те могат да бъдат замествани от избраните в рамките на областните заседания заместници, които включват:
- 55 кметове на общини
- 19 председатели на ОбС
- 3-ма общински съветници и кметове на райони от Столична община.
Със заповеди на министъра на регионалното развитие и благоустройството от април са сформирани 5 от Регионалните съвети за развитие /изкл. Югозападния регион за планиране, в който не е приключила процедурата за избор на представители на икономическия сектор от групата на големите предприятия.
В периода 13 – 28 май 2024 г. бяха проведени и заседания на 5 от сформираните РСР, на които бяха избрани техните председатели и заместник-председатели. Вижте ТУК. Представителите на общините в съставите на РСР може да видите ТУК.
В рамките на първите заседания бе обсъдена извършената оценка на административното съответствие и допустимостта на депозираните Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), приоритизацията им от Звената за предварителен подбор и проведените публични обсъждания, както и приносът на комбинирани КИТИ към Интегрираните териториални стратегии (ИТСР) на съответните региони. РСР гласуваха Общите програмни концепции за приноса на фондовете на ЕС към ИТСР.
От проведените заседания на РСР екипът на НСОРБ формулира изводи и препоръки, които, съгласно решението на УС на НСОРБ, ще бъдат предоставени на министъра на регионалното развитие и благоустройството:
По организирането на заседанията:
- Осигуряване на достатъчно време за преглед и запознаване на членовете на РСР с огромния обем предоставени им материали, в т.ч. подобряване качеството на материалите – предоставянето им във вид и формат, позволяващи прочитането им;
- Предоставяне от Секретариатите на синтезирана и в разбираем вид информация по темите от дневния ред, в т.ч. за нормативните изисквания, необходимия кворум за вземането на отделните решения и др.;
- Провеждане на обучения/срещи, предхождащи заседанията за разясняване на ангажиментите на членовете на Съветите, в т.ч. по участието на определените заместник-представители на общините при невъзможност на титулярите да се включат в заседанията.
По провеждането на заседанията:
- Осигуряване на необходимия кворум за вземането на решения, в т.ч. недопускане на нарушения от страна на Секретариатите за обезпечаването му – на някои от заседанията на РСР бяха допуснати да участват заместник-кметове на общини, вместо да бъдат ангажирани кметове, които са избрани за заместник-представители.
- Осигуряване участие в заседанията на представители на отговорните ведомства/ Управляващите органи на програмите, подкрепящи ИТИ, които да предоставят конкретни отговори на членовете на РСР. Като неясни се очертаха въпросите, свързани с т.нар. смесени КИТИ, т.е. предвиждащи дейности на териториите на повече от един регион – формиране на финалните им оценки, финансиране на инвестиции в обхвата им, ако в единия регион има наличен ресурс, но в друг липсва. Необходима е яснота и по отношение на координацията и най-вече на времевия график по отварянето на поканите по фаза 2 от отделните програми, сроковете и изискванията за кандидатстването по тях, планирането на евентуална втора покана за набиране на КИТИ и др.;
- Отделяне на по-голямо внимание при определянето на представителите на РСР в Комитетите за наблюдение на европрограмите, в т.ч. цялостно попълване на позволената квота (1+3) и излъчване само на представители на общините в Комитетите по ключовите за общините програми. В момента НСОРБ има по 1 глас във всеки Комитет за наблюдение, а представлява най-голямата група бенефициенти. Ако от всеки РСР бъде излъчен кмет, то тогава във всеки комитет ще имаме 7 гласа и можем да променяме решения в полза на общините.
По анонсирането на резултатите от заседанията:
- Необходимост от публичност, прозрачност и предоставяне на информация за резултатите от дейността на Съветите чрез изготвянето на материали от експертните им звена (ОИЦ) и разпространяването им от секретариатите на РСР;
- Изпълнение на нормативната разпоредба, която указва, че Общата програмна концепция за приноса на фондовете на ЕС към интегрираната териториална стратегия за развитие на региона за планиране от ниво 2 и списъците към нея се публикуват в срок 5 работни дни след приключване на работата на широкия състав на РСР на интернет страницата на всяка от финансиращите програми и/или на Единния информационен портал и в ИСУН.
НСОРБ ще продължи да оказва подкрепа на представителите на общините в Регионалните съвети за развитие. Членовете на УС ще предложат проектите на АПИ, заложени в Концепциите за интегрирани териториални инвестиции, да бъдат финансирани със средства от бюджета на Пътната агенция, а не с европейски средства за сметка на останалите предложени инвестиции.


png.png)






